Hostingi – transfer i cena

connect wtyczka internetNadeszły takie czasy, że ilość ofert planów hostingowych jakie są prezentowane przyprawia wiele osób o ból głowy. Nie dziwie się, bo ja będąc cały czas na bieżąco z tymi sprawami też mam mętlik w głowie – ciężko znaleźć idealną ofertę, a zarazem przystępną cenowo. Tym bardziej jeśli nie jest to nasz pierwszy hosting, a zmieniamy (w trybie pilnym) obecnego usługodawce na innego, który będzie spełniał nasze wymagania.

Głównymi ograniczeniami hostingów jest CPU/RAM, HDD i transfer. Ilość baz danych, kont email, subdomen jest bardzo rzadko limitowana, a więc można powiedzieć, że są to pomijalne aspekty.

Ostatnio zajmuję się konfigurowanie serwerów dla potrzeb uruchomienia w pełni funkcjonalnego serwera www, więc dość głębo wsiąkłem w temat tanich VPS.

Jaka jest wyższość serwera VPS, nad typowym kontem hostingowym?
Przede wszystkim dostęp do zasobów – masz gwarantowany czas pracy procesora, ilość pamięci ram, itp. A przede wszystkim – ZNACZNIE większą ilość transferu jaką możesz wykorzystać w ciągu miesiąca.
Taki najmniejszy pakiet VPS z procesorem ~0.7GHz będzie wystarczający aż nadto do kilku stronek jakie się ma. Tego typu serwer jest w stanie wytrzymać duuuuże forum dyskusyjne (rzędu www.BlueForum.pl ), a więc stronki także.

Pomijając to, że dzięki VPS mamy znacznie większe możliwości obciążania maszyny, to także każda z ofert VPS jaką widziałem ma sporą ilość transferu. Wręcz niporównywalnie dużo, niż mamy przydzielone pakiety w typowych kontach shared hostingowych. Ciekaw jestem z czego to się bierze… .

  • budgetvps.pl
    Testuję go od ~stycznia 2009 i powiem szczerze, że jestem zadowolony. Mi osobiście niczego nie brakuje. budgetvps jest bliźniaczą ofertą hitme.net.pl. Różni się kilkoma rzeczami, m.in: brak supportu, pakiety danych puszczanie nie koniecznie najkrótszą trasą, więcej CPU, więcej RAM, mniejsza cena.
    Mam najmniejszy serwer (700MHz, do 384MB ram, 30GB hdd, 50GB transfer, 1IP). Miesięcznie ponad 15GB transferu zużywam, a obciążnie procesora waha się w granicach 5-25%. A wszystko to za 9zł/miesiąc – była promocja, więc kupiłem. W tej firmie dość często pojawiają się jakieś oferty specjalne – więc jeśli czas nas nie nagli, to warto poczekać na nią. Serwery są w Polsce !
    Cena: 108zł/rok
  • cheapvps.co.uk
    Kod promocyjny: RAMX2 i mamy 2x więcej RAMu niż w standardowej ofercie, a za tą samą cene. Zwróćcię przede wszystkim uwagę na ilość transferu jaki mamy przydzielony do konta! Najmniejszy pakiet ma 150GB/miesiąc, czyli 1800GB/rok ! Za tego typu konto w hostingu shared zapłacilibyśmy majątek!! Znam tylko 3 firmy, które w ogóle mają taką wartość transferu w ofercie – cal.pl, livenet.pl i nazwa.pl. Zarówno livenet.pl jak i nazwa.pl mają własne serwerownie, więc właściwie nie patrzą na transfer.
    Cena: $10/miesiąc
  • fsckvps.com
    Bliźniacza oferta do cheapvps.co.uk – tak jak w przypadku budgetvps i hitme.net.pl. W tej ofercie także dostajemy więcej, za znacznie mniej pieniedz. Najmniejszy pakiet to: 512MB RAM (1GB Burst), 20Gb Disk Space, 400Gb Transfer (approx 600Mhz guarenteed) – $9.95/mo.
    Tutaj jest 400GB transferu – w tym momencie na placu bojów zostaje tylko i wyłącznie livenet.pl! Niestety ma on jedną wadę – bardzo mało powierzchni dyskowej.

Jest jeszcze kilka innych tanich ofert serwerów VPS, ale te zaprezentowane powyżej należą myślę do „perełek internetu”. Jeśli ewentualnie miałbym coś jeszcze polecać to warto zwrócić uwage na firmę webh.pl – raz na jakiś czas mają bardzo korzystną ofertę promocyjną, którą prezentują na forum WebHostingTalk.pl.

W związku z tymi ofertami preferuję wykup serwera VPS, niż korzystania z hostingu współdzielonego. Nie dość, że taniej, to jeszcze więcej otrzymujemy. W związku z tym, aby rozwinąć i uświadomiś w Polsce społeczeństwo nt. posiadania serwera VPS postanowiłem napisać krok po kroku poradnik „minimalnej wystarczającej konfiguracji serwera VPS„. Zebrałem już garść doświadczenia na ten temat, a więc podziele się nią z Wami.

Poradnik bedzie podzielony na kilka części i będzie pokazywać się w miarę regularnie na blogu.
Dzięki poradnikowi nauczycie się:

  1. Zapoznanie się i poruszanie po panelu administracyjnym VPS (HyperVM)
  2. Podstawowe zabezpieczenie systemu
  3. Instalacja i konfiguracja LAMP (Linux Apache MySQL PHP  – VirtualHost, itp)
  4. Mały kurs bind’a i tworzenia własnych NameServerów (np: ns1.blueman.pl, ns2.blueman.pl)
  5. Instalacja postfix (do działania mail() w PHP), serwera FTP (proftpd), eAccelerator
  6. Monitorowanie serwera i stron (munin, webalizer)

Założenia jakie chcę, aby zostały przy tym przyjęte to:

  1. 1 adres IP dostępny na serwerze
  2. Z serwera tylko właściciel będzie korzystać (nie będę omawiać chrootowanego środowiska użytkownika, czy jail)
  3. Wszystkie prace administracyjne wykonywane będą z konsoli – brak panelu administracyjnego do zarządzania stronami

Mam nadzieję, że założenia jakie sobie przyjąłem spełnię – tym bardziej jeśli je publicznie ujawniłem, a więc w jakimś stopniu przyżeczenie złożyłem :)
Trzymajcie się krzeseł – w przyszłym tygodniu ruszamy !!