Facebook blokuje aplikacje

Historia prawdziwa i z życia developera wzięta. Wydarzyła się w kwietniu tego roku i dotyczyła sporej firmy w Polsce, a z główną siedzibą w Holandii. Nazwy firmy nie zdradzę, ponieważ chcę chronić interesy osób dla których pracuję :)

Na zlecenie stworzyłem aplikację-grę na Facebook, która miała stosunkowo proste możliwości. Aby wejść do gry trzeba było polubić fanpage, a raz dziennie wchodząc do aplikacji publikowałem na tablicy użytkownika informację, że bierze udział w grze/konkursie o świetne nagrody. Użytkownik sobie grał, zdobywając punkty, które zapisywały się na serwerze, a przy okazji za pomocą FB JS SKD miał możliwość publikacji na swojej tablicy aktualnie osiągniętego wyniku. Oprócz tego użytkownik miał możliwość zapraszania znajomych, za których nie dostawał żadnych profitów.

Testy aplikacji w piaskownicy szły pomyślnie. Wszystko działało, więc nadszedł czas na oficjalne uruchomienie aplikacji. Wtedy dopiero się zaczęło… .

Aplikacja została uruchomiona w środę ok 13:01. A już o 13:06 aplikacja została wyłączona, a właściwie całkowicie usunięta.

Hi,

We’re committed to providing a positive user experience on Platform while also providing developers an ecosystem in which communication channels are open and applications may grow. To ensure a positive user experience, we run routine automated screens that take user feedback and various algorithms into account and remove spammy applications.

Your application [nazwa-aplikacji] (ID #[id-aplikacji]) has been detected by our automated systems and permanently disabled. To prevent this from happening to future applications you may build, please monitor user reports and be sure to follow all outlined Developer Principles and Policies, found at http://developers.facebook.com/policy. Additionally, please keep the user experience at the forefront when developing and iterating on your application.

Though we are very confident in our system, if you think we have removed your application erroneously, you can read about our appeals process and complete a form to appeal at http://www.facebook.com/help?faq=17553. We will work quickly to evaluate your case and initiate the appeals process.

Thank you,
The Facebook Platform Team

Jak się domyślacie, to jest to automatyczna wiadomość od Facebook. A odnośnik do pomocy FAQ nie działa. Google przychodzi z pomocą i w końcu znajduję pomoc na oficjalnym forum i wysyłam formularz w sprawie odblokowania aplikacji. W tym czasie w firmie napięcie rośnie, bo nie wiadomo dlaczego tak się stało i jak temu zaradzić. Robiłem wiele aplikacji na Facebook i z żadną nie było problemów, a ta w kilka minut została zablokowana. Tfu! Jaka zablokowana – usunęli ją całkowicie, ponieważ nie można było z niej korzystać, a także zniknęła ze strony moich aplikacji facebookowych.

Wychodząc z pracy o 16 byłem bardzo zniesmaczony. Facebook okazał się wielkim nieczułym tworem z którym nijak można się szybko i sprawnie skontaktować. Okazał się stroną, która pozostawia użytkownika na lodzie, bez żadnej pomocy i wyjaśnienia dlaczego to zrobił i jak temu zaradzić.

Około 16:30 tego samego dnia nastąpił przełom – odblokowali nagle aplikację, ale nałożyli na nią ograniczenie w postaci braku możliwości pisania na tablicy użytkowników fb! Wszystko byłoby w miarę ok, gdyby nie to, że w między czasie wrzuciłem nowy kod do SVN, nastąpiła aktualizacja plików i niestety, ale po odblokowaniu aplikacji nie działała tak jak powinna. To był mój błąd programistyczny, ale i tak nie chcieliśmy, aby aplikacja z takimi ograniczeniami wisiała w sieci, więc tymczasowo wyświetliliśmy ekran zastępczy.

Ruszyliśmy także nasze kontakty w firmie, aby dowiedzieć co było/jest nie tak z aplikacją, że została zablokowana. Do czterech rzeczy się przyczepili:

  1. Polityka prywatności – oskarżono nas, że na ekranie z prośbą o udostępnienie niektórych danych od użytkownika do aplikacji nie podaliśmy żadnych linków do PP, czy regulaminu. Jest to nieprawda, ponieważ cały czas widniał tam link do regulaminu PDF określającego obydwie rzeczy.
  2. SPAM na tablicy osób – z tym też nie mogę się zgodzić. Aplikacja automatycznie (przez PHP) publikowała raz dziennie jedną wiadomość na tablicy użytkownika. Nie była to wiadomość przy wejściu do aplikacji, ale po pierwszej grze, więc gdzie tu jest spam? Mało aplikacji tak robi? Wg. mnie dość sporo, o ile nie wszystkie!
  3. Uzupełnianie pola wiadomości za użytkownika – to jest po prostu śmieszne. Tak jak w przypadku automatycznego umieszczania informacji na tablicy użytkownika poprzez udostępnioną funkcjonalność API, tak samo w tym wypadku skorzystaliśmy z tego co daje nam API facebookowe. Jak się okazało – nie można z tego korzystać, ponieważ może doprowadzić to do blokady aplikacji ;) Logiczne prawda?
  4. Wymuszanie lajkowania fanpage – z tym się zgadzam z nimi :) Po udostępnieniu rozszerzonych uprawnień przez użytkownika, przechodził on do podstrony w której musiał polubieć fanpage, aby wziąć udział w zabawie i aby cokolwiek dowiedzieć się o niej. Na tej stronie nie było żadnego menu – był tylko przycisk [Lubię to!] i tyle. Mechanika powinna wyglądać inaczej – użytkownik powinien móc swobodnie nawigować po menu po sekcjach, które nie wymagają bezpośredniego udziału w grze, powinien móc zapoznać się z zasadami, regulaminem, nagrodami, itp. A po tym wszystkim – jak chce wziąć w tym udział to dopiero wtedy można wymusić na nim polubienie jakiejś strony.

Wspomniane nadużycia zostały poprawione i w końcu w poniedziałek ruszyliśmy z aplikacją ponownie. Przy okazji poczytałem głębiej o FQL i zoptymalizowałem niektóre części serwisu odpowiedzialnego za komunikację z Facebook.

Wnioski

Opisany mój przypadek nie jest pierwszym i nie jest ostatnim tego typu przypadkiem. Czytałem w internecie, że FB potrafi blokować bez powodu aplikację z kilkoma tysiącami użytkowników. Kontakt z adminami jest bardzo utrudniony i prędzej na forum FB uzyskamy jakąkolwiek odpowiedź, niż skontaktujemy się oficjalnie z FB :( Warto także dobrze przeczytać politykę prywatności dla developerów, która jest aktualizowana raz na jakiś czas i nikt nie informuje o zmianach jakie zaszły względem wcześniejszej wersji.

Uważam, że facebook ma przygotowanego bota, który jest wyczulony na punkcie niektórych rzeczy i niestety blokuje wtedy aplikacje.

Póki co trochę zraziłem się do tworzenia aplikacji na facebook :/ Ale z drugiej strony – co nas nie zabiję (jeszcze żyję, a dzisiaj miał być koniec świata :P ), to nas wzmocni :]

Hi, 

We’re committed to providing a positive user experience on Platform while also providing developers an ecosystem in which communication channels are open and applications may grow. To ensure a positive user experience, we run routine automated screens that take user feedback and various algorithms into account and remove spammy applications.

Your application Grolsch – a Ty co zrobisz jednym palcem? (ID #166640963390984) has been detected by our automated systems and permanently disabled. To prevent this from happening to future applications you may build, please monitor user reports and be sure to follow all outlined Developer Principles and Policies, found at http://developers.facebook.com/policy. Additionally, please keep the user experience at the forefront when developing and iterating on your application.

Though we are very confident in our system, if you think we have removed your application erroneously, you can read about our appeals process and complete a form to appeal at http://www.facebook.com/help?faq=17553. We will work quickly to evaluate your case and initiate the appeals process.

Thank you,
The Facebook Platform Team