TOP100 najdroższych marek

Przeczytałem wczoraj artykuł o rankingu najwyżej wycenianych marek na Świecie. Jestem stosunkowo tym zestawieniem zaskoczony. Jestem osobą ściśle związaną z IT i dość dobrze znam marki z tej branży, a ranking uświadomił mi, że jednak to w jaki sposób marki się kreują nie odzwierciedla ich faktycznego majątki, czyli pozycji względem innych marek. Narzędzia marketingu w dzisiejszych czasach są na tyle potężnym narzędziem, że każdego Kowalskiego mogą wykreować na poważnie wyglądającego biznesmana ;)

Rzućmy więc okiem na to co przedstawia zebrane zestawienie TOP100.

Przede wszystkim – Google nie jest marką numer jeden, a dość znacznie wyprzedza go Apple ! Google w porównaniu do poprzedniego roku odnotowało 2% stratę, a Apple 84% zysk ! Miejsce nr 3 spodziewałem się, że zajmie Microsoft, ale jak widać nie doceniłem IBM, ponieważ to on zajmuje 3 miejsce, a producent znanego systemu operacyjnego ma dopiero 5 miejsce – tuż za McDonald ! KFC w ogóle nie ma w tym rankingu, a jedynie zauważyć można SubWay na 54 miejscu.

Bardzo ciekawie wg mnie jest także miejsce nr 8 – Marlboro. To przecież producent papierosów – wyrobów tytoniowych, które wg mnie tracą na popularności, a ranking pokazuje, że Marlboro ma 18% wzrost wartości. Czyżby zajmowało się ono czymś więcej niż fajkami? Jeśli ktoś o tym coś wie, to niech się wypowie :)

19 miejsce ma T-Mobile. Operator komórkowy który 9 czerwca przejmie naszą Ere GSM :) Widać, że ma potencjał, ponieważ Orange ma 36 miejsce, natomiast O2 pojawia się na 74 miejscu. Skoro opisuję już rynek komórkowy, to warto wspomnieć o Nokii – taki potentat komórkowy, a ma dopiero 81 miejsce. Sony (choć w tym rankingu, to raczej nie jako Sony Ericsson) ma dalsze miejsce – 85.

Najbardziej natomiast mnie zmartwiła pozycja Porsche (zaskoczony też byłem, że w ogóle się w tym rankingu znalazło). Porsche jest dopiero na 66 miejscu – za Hondą (56 miejsce), Mercedesem (50 miejsce), BMW (30 miejsce) czy Toyotą (27 miejsce). Choć trzeba przyznać, że w rywalizacja w środku rankingu jest dość ostra, ponieważ różnica między miejscami to raptem 100k dolarów, więc bardzo niewiele.

W rankingu jest także wiele marek, które w ogóle nie są znane w Polsce. Ciekawe czym się zajmują, skoro tak wielkimi potentatami są. Pełny ranking do pobrania z mojego bloga – 2011_BrandZ_Top100_Chart, lub na oficjalnej stronie – BrandZ Rankings.

Co sądzicie o tym rankingu – jakie Wasze były/są oczekiwania po markach?

PS.

Wszystkie ikonki marek mają wysokość 16px, a te które są dłuższe sprawiają wrażenie ogólnie większych ;) ciekawe złudzenie.

 • http://www.sproject.name Piotr S.

  Kolorowo jak na onetowym blogasku. ;D

  Jak zwykle przyczepię się do interpunkcji – skrótowa forma „według”, to „wg” (a nie „wg.”), zaś po liczebnikach stawia się kropkę. :)

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Dzięki :)
  Skrót „wg” poprawiłem ;) Natomiast z liczebnikami się nie zgodzę, ponieważ

  Po cyfrach arabskich oznaczających liczebniki porządkowe stawiamy kropki, np. na 10. (= dziesiątym) piętrze; w 3. (= trzeciej) osobie, po raz 7. (= siódmy).
  Kropka po liczebniku może zostać opuszczona, jeśli z kontekstu jednoznacznie wynika, że użyty został liczebnik porządkowy, np. Chodzę do 8 klasy.

  źródło: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629746

 • karski

  T-Mobile 5 czerwca przejmie Erę, nie 9 czerwca :)

 • http://www.drukon.pl ulotki

  Rzeczywiście dość zaskakujące są wyniki tego rankingu. Mnie najbardziej szokuje fakt że nie dość że nie ma w nim KFC to SubWay, które w mojej ocenie jest znacznie mniej popularne (przynajmniej w Polsce) jest tak wysoko.

 • http://www.hotelzawiercie.pl Nowotek

  Apple – zdecydowanie za drogo, nie rozumiem tego fenomenu, niby ładne, niby fikcjonalne ale tak drogie, że mogę przyjąć pewne niedogodności i kupić produkt konkurencji.

 • Paweł

  Marboro produkuje przeróżne akcesoria wysokiej jakości, typu torby, gadżety (można zobaczyć) na allegro w astronomicznych cenach… BTW: Palę i uważam, że 10 gr dopłacić do Davidoffów się sto razy bardziej opłaca, są po prostu lepsze

 • http://www.kostka-granit.pl/ Michał Woźniak

  Apple słusznie na pierwszym miejscu. Marka, która zapracowała sobie na renomę. Ceny wprawdzie są wygórowane, ale może dzięki temu właścicielami tej marki są osoby, które doceniają jej funkcjonalność. Trochę zaskoczyła mnie pozycja Nokii oraz Sony. Przecież są to jedne z najbardziej rozpoznawanych firm na całym świecie.

 • http://www.zuzmak.com/ Serafina Dudek

  Apple się rozszalało a z wyjściem nowego iphona znowu będzie mocno na plus :)

 • http://www.bajkowaszafa.com/ ubrania dla dzieci

  Ciekawe zestawienie. Trochę zaskoczyła mnie czołówka a szczególnie niesamowity wzrost Apple. Jak widać ich ostatnie zabawki takie jak Iphone 4S czy IPad mają się doskonale i tak też się sprzedają. Ciekaw jestem czy premiera najnowszego smartfona Samsunga czyli Galaxy S3 spowolni trochę sprzedaż Iphonów.

 • http://www.gigant.pl/ Ksawery Piotrowski

  Pierwsze kilka firm było do przewidzenia… Zaskoczyło mnie jednak że fast-foody są zaraz za nimi i że nokia jeszcze się trzyma bo podobno coś bankrutuje…

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Pamiętajcie, że jest to wpis z zeszłego roku ;)

 • http://www.pisaniezagrosze.pl/ Tomasz P

  Jest może nowe zestawienie z tego roku ? :) Pytam, bo ciekawi mnie czy coś się zmieniło. Sądzę, że tak…

 • http://www.bati.szczecin.pl/ Gabryjel Jabłoński

  Dla mnie nie jest ta lista większym zaskoczeniem… Na czele branże IT, potem sieci fast foodów… Norma :)