Pobity rekord FireFox

No i stało się – planowany rekord (Download Day – 17 czerwiec 2008 od 19:00 w Polsce) pobicia ilości ściągnięć w czasie 24 godzin został ustanowiony. Narazie jeszcze nieoficjalnie, ale z zapowiedzi Mozilla wnosi, że będzie to powyżej 8 mln. „Głosy” muszą zostać jeszcze zweryfikowane przez sędziów Guinness World Records™, ale rekord na pewno jest pobity :)

Pierwotnie Mozilla Foundation planowała co najmniej pobicie nieoficjalnego rekordu 1,6 mln jaki został ustanowiony rok temu w momencie przejścia z FF 1.5 na FF 2.0. Tym razem chcieli dobić do 5 mln, ale jak widać internauci są nieprzewidywalni i spokojnie przebili te założenia.

Ciekawostką jest to jak bardzo Polska zaangażowała się w udział w tym przedsięwzięciu.

Ponad 250’000 ściągnięć z Polski! Co klasyfikuje Nas w ścisłej czołówce. A biorąc pod uwagę liczbę ludności państwa to pewnie mielibyśmy szanse powalczyć o 2 miejsce (1 miejsce jak nic dla Holandii się należy, która uzyskała wynik 200’000!) :]
Pobili Nas: USA, Kanada, Niemcy, Włosi, Francja, Hiszpania, Anglia, Chiny, Iran.

Cały ten Download Day FireFox 3.0 wyglądał wg. mnie bardzo źle (żeby nie powiedzieć tragicznie) – serwery były kompletnie zapchane. Co jak co, ale ogłaszali i na pewno przygotowywali się już znacznie wcześniej do tych ważnych 24 godz, to jednak nie opanowali ruchu.

Co prawda przeliczając – 10 mln ściągnięć pliku 7 MB (liczę, że część osób ściągnęła kilka razy) w ciągu 86400 sec to wychodzi, że w ciągu każdej sekundy transfer wynosił 810 MB/s :] Wynik ogromny!!

firefox pole zbożowe

Ciekawe jakie inne ciekawostki trzyma dla Nas Ziemia :)

Mozilli gratuluję FireFoxa 3.0
FireFoxowi gratuluję super rekordu Guinnessa