Pierwsze wrażenie z WordPress 2.7

wordpress logoMoja tradycja mówi, że jeśli wychodzi jakaś nowa, rewolucyjna wersja WordPress, to uaktualniam skrypt, wraz ze zmianą wyglądu bloga. Tym razem lekko wyprzedziłem przyszłość, ponieważ znalazłem bardzo dobrą skórkę, no i chciałem odświeżyć wizerunek bloga :] A wczoraj postanowiłem zainstalować jeszcze wersję beta nowego silnika blogowego.

Zmianę skórki zauważyli już wcześniej starzy czytelnicy, więc nie będę się o niej rozpisywać – na dole zamieszczam tylko screen upamiętniający stary wygląd :].

Nadeszła natomiast pora na opis nowości jakie możemy spotkać w nowym silniku WordPress 2.7.

Wersja 2.7 jest rewolucyjna, ponieważ całkowicie zostało przebudowane menu w panelu administracyjnym. Tym bardziej było głośno w okół tego, ponieważ developerzy skryptu zostawili wolny wybór wyglądu użytkownikom. W ogólnświatowej ankiecie można było zagłosować i wybrać z pośród kilku zaproponowanych wzorów. Chyba pierwszy raz tego typu „akcja” się zdażyła.

Z lewej stara wersja głównego ekranu po zalogowaniu, z prawej nowa:
admin-old dashboard

Kolejną dość ważną zmianą jest, że w końcy oprócz samo-aktualizujących się wtyczek, cały skrypt potrafi to robić. I dobrze :] Bo mam pozmienianych kilka plików na blogu i przy każdej aktualizacji od nowa musiałem wprowadzać swoje modyfikacje.
upgrade-wordpress

Z mniej ważnych rzeczy zostało jeszcze to, że skrypt działa szybciej. Nie wiem o ile, ponieważ nie mierzyłem tego dokładnie specjalistycznymi narzędziami, ale różnica jest jak najbardziej wyczuwalna przezemnie. Jedynie co to panel administracyjny bardzo długo się wczytuje; zanim on załaduje te wszystkie biblioteki, to jednak trochę mija.

Wprowadzono jeszcze kilka(-dziesiąt) innych zmian, ale nie sposób ich tutaj wszystkich wymieniać. Na pewno każdy znajdzie jakąś porzyteczną zmianę dla siebie, jak również negatywnie wpływającą na komfort używania WordPressa.
Mi, mimo, że poprzedni wygląd i menu administracyjne bardziej odpowiadało, to z tego też jestem zadowolony. Uważam, że to po prostu kwestia przyzwyczajenia ;)

media-settings list-posts new-post

No i dla porównanai stara i nowa skórka na BlueMan.pl devBlog’u
old_skin-smoothdeal new_skin-turuncu-gemi
Wygląd wpisu/komentarzy:
old_skin-smoothdeal_comments new_skin-turuncu-gemi_comments