Ubuntu PL – 211GB ściągnięć w ciągu dnia

dvd płytaSzok! Nie myślałem, że tak to się skończy. Kupiłem początkiem grudnia hosting w firmie HostNine. I z racji jego nielimitowanych możliwości dyskowych i transferowych postanowiłem jakoś z pożytkiem dla wszystkich go wykorzystać :)

Najpierw kilku znajomym wydzierżawiłem trochę miejsca, a później stworzyłem na gotowym skrypcie małą bazę z legalnymi rzeczami do ściągnięcia – files.propl.eu. Pościągałem kilkanaście obrazów ISO najczęściej używanych linuxów, które nie są w wersji DVD i gotowe :) chciałem jeszcze przechowywać kernele linuxa, ale wszystkie wersje do tej pory zajmują ~50GB więc odpuściłem sobie, bo pewnie mało kto by z tego korzystał… .

Obecnie więc dostępne są takie dystrybucje:

LinuxMint – 4.6 GB
Ubuntu – 22.9 GB
OpenSUSE – 2.6 GB
backtrack – 2 GB
Xubuntu – 5.3 GB
Kubuntu – 8.8 GB
CentOS – 704.6 MB
Debian – 1.6 GB
Gentoo – 3 GB
Fedora – 681.3 MB
OpenSolaris – 683.7 MB
BSD – 15.5 GB
==========
Razem: 68.3 GB

Ilość jak widać dość spora :) mało kto zgromadził tyle obrazów u siebie na dysku. A to i tak nie wszystkie wersje dystrybucji.

I tak te obrazy ISO leżały sobie dłuższą porę na serwerze nie używane, aż w końcu wpadłem na genialny pomysł. Jak się okazało z postu na forum.ubuntu.pl, serwer polskiego Ubuntu nie wytrzymał i musieli zrezygnować z serwowania obrazu ISO, a jedynie przerzucić się na plik torrent. Co prawda jak uruchomiłem torrent to szybkość była więcej niż zadowalająca (800 KB/s), ale z wypowiedzi użytkowników forum można było jasno wywnioskować, że nie przepadają za tego typu formą ściągania plików.
Jedna osoba umieściła na swoim serwerze OVH plik do obrazem, więc i ja ściągnąłem od niego ten plik bezpośrednio na mój serwer HostNine oraz na forum podałem link do niego, jednocześnie wyrażając zgodę, aby administracja umieściła link na stronie głównej serwisu.

Rezultat?

Data – Transfer – Opis
26 grudnia – 745 MB – umieściłem pierwsze linki na forum
27 grudnia – 2.2 GB
28 grudnia – 4.6 GB
29 grudnia – 6.2 GB
30 grudnia – 211 GB – umieścili plik na stronie głównej

Cool? :)
Ciekawe ile dzisiaj będzie ściągnięć. Bo w dzień po publikacji nowego wydania wiem na pewno że jest to 1TB dziennie :D (maksymalna przepustowość łącza 100 MBit/s).
Z tego co widzę, to średnio co 4 min ktoś klika w link do ściągnięcia obrazu (tak, tak – loguję do bazy danych ilość ściągnięć :] ).

Ciekawe też, czy administratorzy serwera ukróca ten proceder. Obecnie nie łamię żadnego punktu w regulaminie :] Ale z drugiej strony medalu, jakby każdy otworzył serwer lustrzany oprogramowania to cena jaką się płaci za taki serwer była by co najmniej śmieszna :) Z drugiej strony – jakby każdy pozwalał na takie serwery, to wtedy większy wybór by ich był, więc ruch w sieci rozprzestrzeniłby się i nie byłby tak bardzo odczuwalny przez pojedynczy serwer.

Narazie więc pobierajcie do woli: