Przeniesienie numeru TPSA do VoIP tlenofon

Od raptem kilku dni Tlenofon udostępnia możliwość przeniesienia numery z Telekomunikacji do swojej usługi VoIP Tlenofon. Temat jest na prawdę godny zainteresowania, ponieważ rozwiązuje odwieczny problem zmiany numeru, który mieliśmy od kilkunastu lat w naszym mieszkaniu/domu.

Jedyne koszty jakie ponosimy to płacimy 50 zł (+VAT) TPSA za „przekazania” numeru spółce o2.pl. Jak zwykle TPSA musiała na koniec trochę kasy wyłudzić :P Ale nie ma się czym martwic – 50 zł to raptem jeden miesiąc abonamentu telefonu stacjonarnego.

Co prawda Tlenofon nie jest najtańszym operatorem VoIP na polskim rynku, to jednak zyskujemy na czymś innym.

Najtańszy z tego co zauważyłem jest easyCALL. Nawet Gazeta Wyborcza zrobiła małe podsumowanie tych usług. Statystyki nie są najnowsze, ale tendencje cenowe względem tych firm są takie same.

Niestety easyCALL nie ma bogatej oferty dostępnych bramek, telefonów w swoim sklepie. Raptem 2-3 sztuki. Do tego jest tylko jedna bramka Linksys – firmy, która bardzo szanuje i uważam, ze jest najlepsza do takich sieciowych zastosowań.
Innym minusem jest strona główna easyCALL i Tlenofon – jak na moje oko easyCALL odstrasza nadmiarem treści. Nie wiadomo na co spojrzeć, co przeczytać. Tlenofon ma schludna szatę graficzna z odpowiednio dobrana grafika. A ludzie przecież wzrokowcami są, wiec wizytówka firmy powinna zachęcać do skorzystania jej oferty.

No, ale powracając do tematu wpisu – „Przeniesienie numeru TPSA do VOIP Tlenofon”. Sam na takie przenosiny zdecyduje się na dniach, ponieważ tylko na to czekałem, aby była taka możliwość.

  • 0,09 zł/min – na telefony stacjonarne w Polsce
  • 0,54 zł/min – na telefony komórkowe w Polsce

Te ceny mowa same za siebie, aby skorzystać z oferty Tlenofon!

Wazna decyzja jest wybranie odpowiedniej opcji w jaki sposób będziemy korzystać z VoIP. Najbardziej korzystna funkcjonalnością jest skorzystanie z obecnego aparatu telefonicznego oraz z bramki VoIP, która wyręczy działający non stop komputer.

Z obecnej oferty sklepu spolki o2.pl polecam model Linksys SPA2102, za 109 zł który posiada 2 wyjścia na telefon, 1 wyjście na komputer. Urządzenie to będzie wiec pełnić funkcje routera rozdzielającego internet oraz bramki VoIP. Idealnym rozwiązaniem było by jakby miało dwa wyjścia RJ-45, ponieważ zwykle mamy więcej, niż jeden komputer w domu, ale trudno – nie można mieć wszystkiego w jednym za taka cenę. Jeśli komuś zależało by na routerze z prawdziwego zdarzenia (na więcej komputerów w sieci LAN), to polecałbym Linksys WRP400, który pełni również funkcje punktu dostępowego WLAN 802.11g.

Jeśli mamy już jakiś router w domu, to podłączamy go wg. schematu zamieszczonego ponizej:

Reasumując:

  1. Oplata 50 zł za przeniesienie dotychczasowego numeru z TPSA do Tlenofon
  2. Oplata za dodatkowe urządzenie (bramkę) ~120 zł
  3. Brak potrzeby włączonego 24 h/dobę komputera
  4. Szeroki wybór standardowych telefonów stacjonarnych
  5. Niskie ceny połączeń
  6. Możliwość posiadania jednocześnie 2 numerów telefonów