Praca dyplomowa – pierwsze starcie

ikona pracy dyplomowejJak już wcześniej pisałem ( click ) stanąłem przed wyborem tematu pracy licencjackiej, którą do końca tego roku akademickiego muszę napisać.
Po spotkaniu z moim promotorem i przeanalizowania kilku tematów jakie zostały mi zaproponowane wybrałem „Benchmark serwisów internetowych – testowanie wydajności„. Wydaje mi się, że jest to temat bardzo dobrze trafiony i zawsze na czasie pod tym względem – tym bardziej, że dotyczy moich zainteresowań, tj. tworzeniem stron www.

Z początku chciałem w nim skupić się na opisie działania programów do tego stworzonych, od parę dni chodzi mi po głowie, aby oprócz tych programów wziąć pod obserwację zachowanie się różnych OpenSource popularnych skryptów PHP dostępnych w internecie (forum, cms) i porównać ich pod względem wydajności. Dzisiaj natomiast wpadłem na pomysł, aby dodatkowo zrobić swoją prostą stronę i potem przerobić ją na system szablonów smarty i sprawdzić jak to się ma względem pierwszej wersji (Release Candidate), która już teraz widzę, że jest kiepsko (czyt. mało wydajnie) napisana… .

Pierwsza próba w sieci lokalnej przed router WiFi Linksys zakończyła się fiaskiem – kiedy „serwer” (Laptop z Core2Duo) dostał lekkie obciążenie, to zużycie rdzeni sięgało ~30% ;) Na pewno strona wymaga znacznych optymalizacji.
Inna sprawa, że Linksys skapnął się, że jest coś nie tak i odciął serwer od internetu… dopiero restart pomógł. Mam nadzieję, że takie ograniczenie będzie dało się obejść.

Dzisiaj pewnie porozmawiam z promotorem na ten temat, ponieważ będzie idealna okazja do tego… ale o tym co się dzisiaj wydarzy opowiem za niedługo :)