Aktualizacja ROM, Windows Mobile w SmartPhone

Z takim problemem boryka się każdy posiadacz SmartPhone/PowerPC wyposażonego w Windows Mobile. Niestety, ale w większości przypadków po zakupie dostajemy telefon z nie za bardzo „czystym” systemem. Niestety – każdy z operatorów dogrywa do niego jakieś swoje unikatowe menu powodując, że całe urządzenie chodzi topornie.

Są sposoby na debranding, ale i tak nie są one doskonałe, ponieważ zawsze trochę tych śmieci pozostanie. Najlepszym sposobem jest zrobienie formatu i wgranie czystego Windowsa, bez tych upierdliwych gadżetów.

Co najważniejsze – wgranie nowego Windowsa do swojej komórki nie wiąże się z utratą gwarancji, mimo, że jest to zmiana firmware.
Proces ten nie należy do specjalnie trudnych, ale jest bardzo newralgiczny i zanik prądu, zawieszenie się komputera podczas tego procesu może spowodować nieodwracalną utratę telefonu.

W artykule pokaże cały proces aktualizacji ROM w SmartPhone, na przykładzie SPV e650 (HTC S710).

Poniższe kroki każdy wykonuje na własną odpowiedzialność i ma 100% świadomość niebezpieczeństwa tej instalacji !! (choć i tak uważam, że są one bardzo bezpieczne)

activesync mobile deviceNajpierw trzeba się lekko do tego przygotować: naładuj telefon (co najmniej 60% baterii), skonfiguruj prawidłowo połączenie z ActiveSync w Windows XP, lub Windows Mobile Device dla Windows Vista i przeznacz na cały ten proces minimum 30 min. Nie patrzyłem na zegarek ile to trwało u mnie, ale chyba mniej więcej tyle czasu. Dobrze by było, aby wykonywać tą operacją na laptopie – wtedy unikniemy ryzyka braku prądu w czasie wgrywania nowego oprogramowania.

Pamiętaj także, aby przed flashowaniem telefonu wykonać kopię bezpieczeństwa wszystkich swoich danych!

Gotowy? No to zaczynamy!

 1. Zaopatrz się w jakiś rom i rozpakuj go na twardym dysku (no chyba, że jest to wersja instalacyjna EXE, RUU)
 2. Wyjmij kartę pamięci z telefonu i dla pewności go zrestartuj
 3. W paru przypadkach powinno zrobić się HardReset (Twardy Reset) telefonu. Spowoduje to całkowite wyczyszczenie telefonu i przywrócenie jego domyślnych ustawień. Telefon gdzie trzyma obraz swojego oryginalnego romu i wywołując HardReset przywraca go.
  HardReset wykonujemy poprzez uruchomienie „Wyczyść Pamięć” w Start >> Akcesoria
 4. Podłącz smartphone do komputera i upewnij się, że nie ma ryzyka, że „jakiś kabelek się poluzuje”.
  Pamiętaj, że przez cały proces komórka musi być podłączona do komputera !!
 5. Na początku trzeba odblokować blokadę aplikacji, która uniemożliwia wgrywanie nieautoryzowanego oprogramowania na smartphone.
  Uruchom program SDA_ApplicationUnlocker.exe, który jest w katalogu VOX_USPL/SDA_ApplicationUnlocker i naciśnij „Remove Lock”, po czym zrestartuj komórkę.
 6. Wejdź ponownie do katalogu VOX_USPL i do jego podkatalogu VOX_USPL i uruchom plik uspl_116_jockyw.bat. Czytaj uważnie co program „mówi” i postępuj zgodnie z zaleceniami. W większości wypadków proces ten sprowadza się po prostu do wciskania ENTER.
  (nie mam screenów, ponieważ usunęły mi się… same ;) jak ktoś będzie je mieć, to niech podeśle)
 7. Na ekranie pojawi się na chwilę pingwin, a następne wyświetlacz przejdzie w stan podobny do zaprezentowanego poniżej. ActiveSync powinien się rozłączyć, ale nie przejmuj się – to normalne. Cały czas telefon powinien być podłączony do komputera! Nie odłączaj go!!
 8. Teraz w zależności jaki ROM mamy, to są dwa typy instalacji:
  • po ściągnięciu ROMu mogliśmy go rozpakować i widzimy m.in. plik z rozszerzeniem *.nbh
  • mamy tylko plik EXE i nie można go rozpakować. A w nazwie pliku jest prawdopodobnie słowo „RUU

  Jeżeli mamy pierwszy typ ROMu, to kontynuujemy dalej instalacje wg. poniższych kroków.
  Jeśli mamy 2 opcje, to przechodzimy bezpośrednio do kroku nr 10.

 9. W tym samym folderze (VOX_USPL/VOX_USPL) na pewno znajduje się plik o nazwie ROMUpdateUtility.exe – uruchom go. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w programie i w końcowym ekranie naciśnij przycisk Update. Proces aktualizacji pamięci potrwa bardzo szybko, po czym telefon się zrestartuje.
  Co prawda w telefonie dalej jest stara wersja oprogramowania, ale prawdziwy proces jego aktualizacji zacznie się już zaraz :)
 10. Przejdź do głównego katalogu rozpakowanego ROMu, tam na pewno jest plik FLASH.exe (lub jakiś inny jeśli mamy wersje RUU) – oczywiście uruchom go. I zaznaczając checkboxy w kolejnych krokach klikaj na Next, a w końcu na Update.

  Proces ten zajmie chwilę czasu ;) Na ekranie komputera, jak również komórki będzie widoczny pasek postępu
  windows mobile rom aktualizacja windows mobile rom aktualizacja
 11. Telefon powinien się zrestartować. I na początku na ekranie zobaczymy całkiem nowe logo (tak podejrzewam), niż to jakie mieliśmy w poprzednim wgranym systemie.
  Proces pierwszego uruchomienia baaaaardzo dłuuuuugo trwa. Ale nie martwcie się – tak ma być i komórka na pewno nie zawiesiła się. Po prostu konfiguruje się, tak samo jak komputer tuż po formacie w czasie pierwszego uruchomienia.
  windows mobile konfigurowanie windows mobile konfigurowanie windows mobile konfigurowanie
  Nie restartujcie komórki na siłę i nie wyjmujcie jej baterii !!! Odczekajcie chwilę, a Waszym oczom pokaże się nowy Windows :]
  windows mobile start logo
 12. Tyle, skończone. Możecie teraz rozłączyć komórkę z komputerem i cieszyć się szybszym, niezabagnionym Windowsem Mobile.

Pamiętajcie, aby ustawić prawidłową datę i godzinę, ponieważ najprawdopodobniej jest ona nieaktualna. Teraz już można włożyć karte microSD do telefonu i normalnie użytkować telefon.

Jeśli pójdzie coś nie tak (program/komputer zawiesi się, bądź braknie prądu w czasie flashowania):

 1. Wyłącz smartphone
 2. Odłącz kabel USB od telefonu
 3. Naciśnij i przytrzymaj klawisz aparatu w telefonie. Trzymając klawisz aparatu podłącz kabel USB
 4. Po chwili włączy się niebiesko-czerwono-zielono ekran bootloadera
 5. Teraz ponownie wgraj rom

Nigdy nie testowałem tego sposobu i mam nadzieję, że ani ja, ani Wy nie będziecie musieli z niego korzystać.

W razie jakichś pytań – piszcie !!

Jeśli był dla Was ten opis pomocny, bardzo proszę o zostawienie komentarza pod tym wpisem

– wizytówki waszej obecności na tej stronie.