Generowanie PDF w PHP

Jak to się okazuje nie jest to takie trywialne.
Uczestniczę w tworzeniu strony, która lada moment będzie świadczyć hosting serwerów gier (typu pifpaf.pl, shooters.pl, frag.pl, itp). Od strony sprzętowej nie ma problemu – kumpel (Suriv) się tym zajmuje. Trzeba było napisać jakąś porządną stronkę z panelem administracyjnym, itp. Zaczęło się od ogólnych projektach, diagram związków encji, itd.
Mój wkład w całym tym projekcie jest stosunkowo niewielki, ale jednak zawsze coś – nauczyłem się pisać skrypty PHP na klasach i niesamowicie wygodne to jest. Prawie jak funkcje, ale jednak mają „to coś” co je wyróżnia.
Napisałem plugin do panelu administracyjnego, który odpowiada za odbieranie/wysyłanie/edycje wiadomości pomiędzy administratorem, a użytkownikiem serwisu. Jest to największa wtyczka w panelu – 24KB wagi, 500 linii kodu :) Powstała w 2,5 dnia.
Miałem się także zająć napisaniem dokumentacji do całego projektu w LaTeX’ie – dość przyjemnie i szybko się w nim pisze. Na pewno przyda się ta wiedza to pisania pracy magisterskiej :]
No, ale przechodząc do sedna sprawy, to miałem dzisiaj za zadanie napisać skrypt generujący dokument PDF w którym będzie formularz wpłaty pieniędzy za serwer dla użytkowników korzystających z usług Poczty Polskiej.
Pomyślałem – „Fajnie. Znowu się czegoś użytecznego nauczę”. Zabrałem się do pracy – najpierw dużo poczytałem w jaki sposób generuje się pliki PDF przez PHP, jakich funkcji się używa, gdzie mogą być pułapki, itp. Z tego co wyczytałem, to są 2 możliwości generowania PDF – z szablonu i całkowicie ręcznie poprzez PDFlib.
Pierwszy sposób szybko poszedł w odsiadkę, bo nie umiałem wygenerować użytecznego szablonu na potrzeby skryptu.
Natomiast jak zabrałem się za PDFlib, to spędziłem kilka godzin aby w ogóle uruchomić tą bibliotekę u siebie na serwerze localhost – niestety bez skutku.
Jutro jeszcze się pomęczę nad tym, ale czarno to widzę :/ bo nawet mój serwer www.BlueMan.pl, czy www.BlueForum.pl nie mógł wygenerować dokumentu PDF z gotowych skryptów znalezionych w sieci :(

BTW
Jeszcze napiszę o tym jak dzisiaj zdębiałem, kiedy zobaczyłem, że PHP5 ma możliwość przechwytywania zdarzeń. Siedziałem jak wmurowany, bo byłem pewny, że nigdy do tego nie dojdzie. Do tego przeglądany dokument PHP był napisany całkowicie obiektowo na klasach, co jest także rzadkością, ponieważ PHP jest niesamowicie niechlujnym językiem programowania. Tutaj wszystko przejdzie i „kompilator” to zaakceptuje.