Jak przyśpieszyć blog

O przyśpieszaniu blogów to chyba już wszyscy pisali :)

sobek.pl
topblogger.pl
polskiblogger.pl

Próbowałem części tych rad (nie wszystkich, ponieważ chciałem wyśrodkować wydajność , a to co na blogu chciałem umieszczać).
I na pewno nie mogę zaprzeczyć, że większość tych rad jest użyteczna i pomocna. Faktycznie są to cenne wskazówki, ale stosując się do nich wszystkich Nasz blog powinien wyglądać mniej więcej tak <click> i wcale nie przyciąga to nowo odwiedzającego gościa. Oczywiście część z tych elementów można uzupełnić kolorami stylów CSS, ale jednak nie uzyska się dobrego efektu.

Myślę, że szukając skórki na swój blog nie powinniśmy się kierować jej wagą. Ważne, aby Nam się podoba i przyciągała wzrok innych czytelników. Jak obrazki będą za ciężkie to zawsze można je trochę skompresować nie tracąc widocznej jakości.

Ostatnio natknąłem się i zdążyłem już intensywnie przetestować WP Super Cache. I dzisiaj nie wyobrażam sobie już życia bez tej wtyczki. Prawidłowo zainstalowana potrafi przyśpieszyć 3 krotnie wczytywanie się bloga i wpisów !! Wtyczka ta w katalog /wp-content/cache/ zapisuje lustrzane kopie html stron i jeśli wystąpi ponowne wezwanie danej podstrony to jest ona odczytywana z cache. Interpreter PHP nie musi się więc pocić, aby wygenerować taki wpis. Oczywiście raz na jakiś czas cache jest odświeżany.
Pierwsze wczytanie bloga/wpisu trwa co prawda dłużej, ale już każde kolejne nie będzie trwać dłużej, niż 1 sec ! Zobaczcie zresztą jak ten blog chodzi :]
A także zainstalowałem ją na kilku innych:
http://www.precelek.blueman.pl/
http://www.artykuly.forumorange.net/
http://blog.blueforum.pl/

Znajdźcie mi blog, który działa szybciej, co? :)

Ostatnim ważnym spowalniaczem naszego bloga są widgety – czyli elementy pobierane z zewnętrznych serwerów. Na to niestety nie ma lekarstwa, oprócz usunięcia tych zbędnych bajerów. Najczęściej te obce serwery są na tyle przeciążone, że nie potrafią szybko obsłużyć każdego zgłoszenia. Przez to Nasz blog sprawia wrażenie przymulonego.
Ja ograniczyłem się tylko do jednego – MyBlogLog, aby coś się zmieniało na blogu, a nie tylko statyczna strona starych wpisów :P