[FAQ] Kupno laptopa

laptop Od kilku dni siedzę, prawie całe dni i połówki nocy, aby wybrać odpowiedni laptop dla siebie. Sprawa nie jest taka prosta, jeśli nie pracuje się, a przez to nie ma stałego, pewnego dopływu gotówki i trzeba liczyć w takich wypadkach na pomoc rodziców.

Tak jak w wypadku kupna komputera stacjonarnego, tak samo z laptopem jest podział na to jakie są wymagania odbiorcy, tzn. czy jest programistą, grafikiem, muzykiem, czy normalnym użytkownikiem.
Właściwie pierwsza i ostatnia grupa w proporcji podzespołów nie będzie wiele się różnić… jedyną różnicą będzie, że ci pierwsi mają więcej kasy do wydania na taki sprzęt ;)

Przedstawię może poniżej wiedzę jaką zbierałem przez ostatnie kilka dni podczas przebieraniu w ofertach laptopów

Procesor

centrino duoMimo, że AMD dalej jest w sprzedaży, to jednak wypadł już z tego rynku i raczej jako ciekawostkę można traktować laptopy z tymi procesorami. Widać to po ilości dostępnych procesorów na platformie Intel i AMD – stosunek jest 8:1 (dane z Allegro). AMD ma także większy pobór mocy, a to w notebookach jest dość istotny nie korzystny parametr. Także osoby, które pracują w serwisach (na przykładzie serwisu HP) twierdzą, że ponad 80% laptopów jakie przychodzą do nich do naprawy to właśnie z procesorem AMD.
Skupmy się więc na procesorach firmy Intel – laptopy dostępne są z procesorami: Celeron M, Pentium Dual-Core, Core Duo, Core 2 Duo. Laptopy z tych serii wykonane są w technologii Intel Centrino, lub Intel Centrino Duo (piąta generacja Centrino; nazwa kodowa „Santa Rosa”), które dzięki połączeniu CPU, chipsetu płyty głównej i interfejsu sieci bezprzewodowej pozwalają zaoszczędzić ponad dwukrotnie zużywanie energii.

core2duoMnie interesowały procesory Core Duo i Core2Duo, ponieważ uważam, że Celeron M i Pentium Dual-Core już na tyle są stare, że nie warto w nie inwestować i lepiej dołożyć trochę pieniędzy i mieć nowoczesny procesor.
Procesory (Core Duo i Core2Duo) różnią się: szyną taktowania (667MHz i 800MHz), obsługą 32-bit lub 64-bit i … pewnie jeszcze jakaś sprawa z rdzeniami związana, ale niestety nie dotarłem do takich różnic.

Wydajność takich procesorów w laptopach?
C2D w porównaniu do CD są od 5-25% (w zależności od zadań) bardziej wydajniejsze, ale także więcej prądu potrafią konsumować – średnio o 10% spada wytrzymałość akumulatora.

Pamięć RAM

pamięc ram laptopWszystkie laptopy jakie oglądałem miały pamięć DDR2 na szynie 667MHz.
Jedyna pułapka jaka może Nas czekać przy zakupie laptopa, to ilość kości jaka producent już zainstalował, ilość slotów (wolne/zajęte), oraz maksymalna ilość obsługiwanej pamięci.
Zawsze są dostępne 2 sloty na pamięć. Trzeba tylko wyczytać, czy kupując laptop z 1GB pamięci dostaje się 2x 512MB, czy 1x 1024MB. Jest to o tyle ważne, że jak a 12-24 miesiące minie nam gwarancja to możemy łatwo (lub trudniej) dołożyć nową pamięć.
No i najważniejsze – ilość obsługiwanej pamięci. Byłem już zdecydowany na laptopa HP 530 z 1GB pamięcią, ale jak się doczytałem, że seria 530 obsługuje maksymalnie 1GB pamięci, to od razu zrezygnowałem! Wręcz oburzające jest do dla mnie, aby w dzisiejszych czasach takie coś proponować… .

Dysk Twardy HDD

dysk hdd laptopWiększość laptopów ma dysk, który ma prędkość 5400obr, mimo, że w komputerach stacjonarnych już od dawna są dostępne dyski 7200obr. Podyktowane jest to przede wszystkim tym, że dysk 5400obr ma znacznie mniejszy pobór prądu.
Spotykane pojemności dysków to od 60GB do 200GB, a najwięcej jest dysków 80GB i 120GB.
Wszystkie twardziele są teraz podłączona dzięki SATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment).
Jeden duży szczegół – w laptopach montowane są mniejsze dyski twarde – 2,5”, a nie normalne desktopowe 3,5”.

Matryca

matryca laptopJeśli laptop ma być mobilny, to powinien być jak najmniejszy. Ale z drugiej strony ma być także jak najbardziej komfortowy w pracy. Dlatego na dzień dzisiejszy kompromisem jest ekran 15,4” (panoramiczny), ale dostępne są także ekrany o przekątnej: 12”, 14”, 15”, 17”, oraz inne mniej popularne wymiary.
Matryce można dostać w dwóch wersjach: błyszczącą (glare) i matową.
Błyszcząca charakteryzuje się dodatkową ochroną matrycy w postaci dość grubej szyby pleksi. Oraz tym, że znacznie lepiej prezentowane są barwy na ekranie – są znacznie żywsze i bardziej kontrastowe. Niestety ma to także swoje wady – szyba odbija każde światło, więc raczej praca na zewnątrz, oraz w pomieszczeniach z dużą ilością źródeł światła będzie utrudniona.

Karta graficzna

Tutaj mam najmniejszą wiedzę. Na pewno wszyscy odradzają chipset VIA, który jest dość popularny w notebookach firmy Aristo. Jest to najgorszy układ graficzny dostępny na rynku.
Na szczęście są dostępne alternatywy: Intel, ATI, Radeon, inne.
Głównym parametrem k.graficznej jest ilość pamięci jaką posiada. Większość układów współdzieli pamięć z kościami RAM – trzeba to wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej ilości pamięci RAM w laptopie.

Komunikacja

wifi bluetoothWiększość laptopów oferuje to samo, tylko niektóre różnią się właściwie niuansami. Wszystkie oferują: LAN 10/100, WiFi 802.11b/g.
Należy jednak zwrócić na inne dodatkowe cechy jakie może mieć kupowany notebook, tj: Bluetooth, port podczerwieni (IrDA), WiFi 802.11a, modem 56k.

Złacza

zlacza usb logoTutaj najwięcej jest różnić pomiędzy komputerami przenośnymi. Nie będę ich wypisywać wszystkich, ale tylko te, które są na dzień dzisiejszy aktualne i najczęściej spotykane w konfiguracji.
USB, VGA D-Sub, mikrofon, słuchawki stereo, RJ45 (skrętka, kabel eternet).
Rzadziej: RJ11 (kabel telefoniczny), PCMCIA I/II, DVI, FireWire.

Największą uwagę trzeba zwrócić na ilość dostępnych gniazd USB. Gniazda te są najczęściej wykorzystywane, więc nigdy za mało ich. Myślę, że rozsądne minimum to 3 gniazda USB. Jak jest mniej, to zawsze można za kilkanaście złotych dokupić hub USB.

Kolejną ważną uwagą do tego podpunktu jest to w jaki sposób są rozmieszczone gniazda. Najlepiej dla osób prawo-ręcznych jest, jak gniazda USB są umieszczone z lewej strony. Wtedy wpięty, wystający pendrive nie będzie przeszkadzać na stole w manewrach myszki, a także myszka wpięta do gniazda z prawej strony będzie się plątać w swoich własnym kablu.

System operacyjny

vista logo Większość (jak nie wszystkie) laptopy dobrych, renomowanych firm są sprzedawane wraz z systemem. Mimo, że koszt systemu (Vista Home Basic) to ok 250-350zl, to jednak takiej różnicy między laptopami z i bez systemu nie widać.
Microsoft wydał niedawno system Vista i głównie on jest sprzedawany wraz ze sprzętem. Można jednak znaleźć jeszcze oferty z Windows XP. Przy kupnie komputera z Vistą musimy wziąć pod uwagę, że jest ona bardzo zasobożerna i na byle jakim sprzęcie nie pójdzie. Minimum to C2D 1,6 GHz i 1GB RAM.

Bateria

baterie notebookBardzo ważny, ale nie doceniany parametr. Większość osób kupując laptopa myśli, że jak na początku bateria trzymała 2,5h to zawsze będzie tak trzymać. Niestety tak nie jest. Żywotność baterii zależy od tego z jakiej firmy kupiliśmy laptop. W internecie wszyscy zachwalają baterie laptopów HP, Toshiba i DELL, natomiast Acer, Asus, a tym bardziej Fujitsu Siemens nie mają tak dobrej opinii jak te laptopy z wyższej półki.
Dla mnie takim minimum ile powinna trzymać bateria to 2,5h!
Kupując laptop HP, Toshiba, DELL możemy oczykiwać po nich 3h, a nawet 4h pracy, nawet po roku używana.

Wybór laptopa nie jest więc tak do końca trywialną sprawą. Tym bardziej, że idąc do sklepu typu Saturn, czy DlaIdiotów dostaniemy drogi sprzęt w nie do końca dobrej konfiguracji.
Przed zakupem trzeba więc poświęć chwil kilka(-naście) na zaznajomienie się z tematem i opiniami. Można przecież jeszcze sporo napisać o touchpad, karcie dźwiękowej, głośnikach, skrótach na klawiaturze, głośności pracy laptopa, wykonaniu klawiatury, obudowy, napęd optyczny, itp, ale wg. mnie są to tak drugorzędne rzeczy, że nie warto sobie zaprzątać nimi głowy. Zauważyłem zresztą, że wybierając model dobrej firmy (HP, Toshiba) z dobrym parametrami, wszystkie inne drugorzędne rzeczy także są na wysokim poziomie i nie można się do nich „przyczepić”.