Ubuntu – miejsce pracy webdevelopera

ubuntu logoTen system operacyjny jest już chyba wszystkim znany. Logo także jest na tyle dobrze kojarzone, że nie trzeba dwa razy tłumaczyć osobom, co dużo surfują po internecie i interesują się informatyką/komputerami.
Ja podczas swojego 8 letniego stażu w tworzeniu stron www, korzystaniu z wielu przeróżnych narzędzi pod Windowsem stwierdzam, że nie ma nic lepszego, jak właśnie ten system operacyjny do tego typu celów.

Przede wszystkim, co wymagam od swojego środowiska pracy?
– łatwość instalacji dodatkowego oprogramowania (darmowego)
– przyjazne edytory IDE (z wyborem kodowania, podpowiedziami/uzupełnieniami tagów, itp)
– szybkość działania
– dobry support w internecie (może być po angielsku)

Testując, sprawdzając przez ostatnie kilka miesięcy systemy z rodziny Debian nie zawiodłem się na nich, i co więcej z dnia na dzień odkrywam nowe ich możliwości i wyższość nad systemem operacyjnym „znanej firmy”.

Moje porady:

apache logoInstalacja Apache2, PHP5, MySQL5, phpMyAdmin

$ sudo apt-get install apache2 php5 php5-mysql mysql-server mysql-client libapache2-mod-auth-mysql mysql-admin phpmyadmin

I tyle – wszystko ściągnie nam się samo, skonfiguruje i będzie gotowe do pracy. (jeśli nie wyskoczy monit o podanie hasła do phpmyadmin, to trzeba ustawić to ręcznie przy użyciu:

$ mysqladmin -u root password haslo
$ sudo /etc/init.d/apache2 restart

)

Przypominacie sobie ile to trwało pod Windowsem? Wyszukiwanie na stronach producenta, plików instalacyjnych, osobna instalacja każdego oprogramowania, konfiguracja, itp. Dla mnie było to dość żmudne i męczące. Nic dziwnego więc, że powstają takie multpakiety jak Krasnal, WebServ, WampServer, XAMPP, itd. aby ułatwić proces instalacji serwera pod Windowsem (pierwsze dwa są już od daaaawna nie rozwijane). A pod Ubuntu jak sami widzicie, aby zainstalować pełnowartościowy serwer wystarczy na prawdę tylko kilka kliknięć… .

PS.
Ja jeszcze zwykle od razu po instalacji zmieniam w pliku /etc/php5/apache2/php.ini ustawienia, aby poprzez formularz można było przesyłać (uploadować) większe pliki, niż domyślnie 2MB. Przydaje się to w phpMyAdmin, kiedy musimy załadować dużą bazę danych.

; Maximum allowed size for uploaded files.
upload_max_filesize = 80M
; Maximum size of POST data that PHP will accept.
post_max_size = 80M

Edytor HTML, PHP
quanta plus logo Każdy na pewno zna takie narzędzia pod Windowsa jak Pajączek, czy Dreamweaver. Niestety są one płatne i bardzo obciążają komputer podczas pracy. Są to swego rodzaju kombajny, w których i tak większość ich możliwości nie wykorzystamy. Jest to wg. mnie marnotrawstwo zasobów komputera.
Dużo osób pisze strony w notatniku, ale to także nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ praca z komputerem powinna być łatwa i przyjemna… notatnik Nam tego nie gwarantuje, a wręcz utrudnia (np. błędne zapisywanie przejścia do nowej linii, błędne zawijania wierszy, itp)

Quanta Plus jest wg. mnie idealnym narzędziem dostępnym dla linuxa. Jest ono dostępne w repozytorium dla Ubuntu.
Co podoba mi się w tej aplikacji? Lekkość, podpowiadanie/uzupełnianie znaczników i zmiennych w PHP, projekty stron.
Większość narzędzi ma swoje szablony według których tworzy nowy projekt strony. Jest to bardzo pomocne, kiedy pracuje się nad kilkoma projektami na raz, ponieważ za każdym razem nie musimy otwierać kilku plików jakie są Nam potrzebne, jednocześnie zamykając pliki z innego projektu. Klikamy, aby program otworzył projekt i pracujemy w znanych nam plikach.
Niestety, ale program z jakimi miałem styczność ma tak ubogą tą funkcjonalność, że potrafią otwierać jedynie swoje projekty. A utworzyć nowy projekt z plików PHP/HTML już istniejących graniczy niemal z cudem. Quanta Plus nie ma takiego problemu – tworzymy projekt, podajemy ścieżkę do katalogu głównego strony www i już :) Program zapamięta o jakie pliki chodzi i otwierając pliki z tego katalogu są one zapamiętane jako „ostatnio używane”. Możemy zresztą grupować pliki wewnątrz danego projektu, dzięki czemu jeszcze łatwiejsza nawigację wewnątrz projektu mamy i brak bałaganu.

Na pewno ilość dostępnego oprogramowania jest znacznie większa, niż to co zaprezentowałem wyżej, ale do tej pory, połączenie jakie opisałem tutaj jest najlepsze jakie spotkałem.