Pozycjonowanie stron

irkick komputer satelitaPozycjonowanie stron – to kolejny artykuł z serii zaproponowanych artykułów przez czytelników bloga. Tematyka jest bardzo rozległa i można to robić zawodowo, zarabiając sporą kasę na tym, ale ja napiszę tylko pobieżnie o najważniejszych aspektach pozycjonowania i optymalizacji stron i forów internetowych.  Problem polega na tym, że kiedy my pracujemy nad uzyskaniem lepszych wyników w google – konkurencja nie śpi i także planuje jakieś działania marketingowego, które przyczynią sie do wzrostu liczby użytkowników na ich stronie. Trzeba być cały czas na topie, w temacie, a jednocześnie nie można przedobrzyć, ponieważ Google nie lubi spamu i może zbanować w wyszukiwarce nasz serwis.
Pomysł na taki artykuł zawdzięczacie Patrykowi, który zostawił mi wiadomość:

Chciałbym, abyś w miarę Twoich możliwości napisał artykuł o pozycjonowaniu, rozreklamowaniu stron internetowych. Masz wiele stron, które mają ogromną liczbę odwiedzin.

Trochę się z tym zgadzam, trochę nie, ale przejdźmy do sedna sprawy.

Jakie serwisy mam, które cieszą się sporym zainteresowaniem? Raptem 2 (słownie: dwa)

 • www.BlueForum.eu – już ponad 5 lat ma
 • www.ForumOrange.net – 2 lata serwisu minęło 2 maju 2009

Ewentualnie ostatnio próbuję rozkręcić:

 • alleprawda.pl/forum – domenę mam od lutego, ale dopiero od lipca zacząłem reklamować
 • www.google-chrome.com.pl – razem z Radkiem liczymy, że domena była szczałem w 10-siątkę
 • +2 inne, ale nie powiem jeszcze jakie :P

Już nie wspomnieć o poniższych serwisach, który każdy ma swoją historię

 • www.TwojePorsche.pl – hobbistyczny blog ze znikomą popularnością
 • ambitni.eu – popularność tego serwisu jest nawet spora. Ale dotyczy on tylko nielicznej grupy ludzi.
 • www.BlogOrange.eu – podserwis towarzyszący ForumOrange. Baaardzo powoli się rozpędza niestety
 • www.HashCode.eu – Znikoma popularność – raptem 7 osób dziennie go odwiedza. A serwis jest i tak w przebudowie bo czeka go optymalizacja.
 • www.phpBB4.pl – ta domena także czeka na lepsze czasy :) wtedy może coś z niej będzie :]

I wiecie na czym polega reklama i marketing w internecie? Na tym, aby stworzyć coś unikatowego i niepowtarzalnego. Jeśli coś istnieje w internecie, to na prawdę trzeba sporo się napracować, aby zaoferować coś użytkownikom nowego.

Pozycjonowanie polega tylko i wyłącznie na umieszczaniu linków do serwisu jaki prowadzimy. Im więcej, tym lepiej. Najlepiej, aby były one linkowane pod tekst, jaki jest synonimem naszego serwisu.
Czyli jak prowadzimy forum o allegro, to nie ma sensu tworzyć linków „Zdrowie kota” i pod te 2 słowa umieszczać link. Lepiej to zrobić dzięki słowom „Forum allegro”, albo „Forum aukcje”. Kolejność wyrazów ma znaczenie, ale chyba nie takie duże dla 2 wyrazowych fraz.

Inna sprawa to optymalizacja witryny pod względem wyszukiwarek.

 • Dobrze jak <title> strony nie zawiera jakichś zbędnych wyrazów, lub za długiego tytułu forum/strony.
 • Dobrze, jak linki w stopce prowadzące do autorów skórki są z atrybutem rel=”nofollow”
 • odnośnik do str. głównej forum jest bez index.php na końcu, lub najlepiej z rel=”nofollow”, bo przecież obrazek umieszczony w TOPie także linkuje do str. głównej. A za dużo linków do tego samego też googlowi może się nie spodobać.

Tak czy siak – linki linki linki linki. Istnieje kilka programów SWL, które automatycznie powoduję wymianę linkami z innymi stronami. Działają tak średnio – tym bardziej jeśli chcemy wypozycjonować jedną stronę. Te systemy są dobre do pozycjonowania zaplecza pod pozycjonowanie innych stron. Test systemów SWL opisywał Michał Ptak.
Dobrze jest pochodzić po forach i napisać temat o swoim przedsięwzięciu, jednocześnie włączając opcje powiadomień o odpowiedziach, abyśmy wiedzieli czy i jak osoby skomentowały nas pomysł. Jeśli na 3-4 forach ludzie krytyczne ocenili nas pomysł to należy się zastanowić nad sensem jego istnienia ;) widocznie w pozostałych tematach woleli nas nie pogrążać tą wiedzą :P Jeśli pomysł przyjmie się to możemy spodziewać się średnio 0.5 zarejestrowanego użytkownika z każdego forum.

Możemy także skorzystać z firmy, która zajmuje się pozycjonowaniem stron. Ceny wahają się w zależności o trudności i popularności tej frazy, oraz miejsca na jakim znajdzie się nasza strona. Myślę, że z budżetem poniżej 300 zł/miesiąc i min 3 miesiącem pozycjonowania nie opłaca się zatrudniać takiej firmy ;) Choć na prawdę sporo ona daje – ponad 50% wzrost oglądalności dla jednych z moich stron to wg. mnie dobry wynik :)

Tak, czy siak – nie ma sensu wchodzić na rynek z kolejnym forum wielotematycznym, albo z kolejnym forum o Małyszu, serialach (typu dr House, Zaginieni, itp), forum nt. komputerów, komórek Nokii, czy serwisie o filmach w kinach. Rynek takimi forami się nasycił i będzie ciężko się przebić.

Lepiej poszukać i trafić w coś co jest stosunkowo niszową frazą, ale dotyczy milionów polaków :) I to już jest 1/3 sukcesu takiego serwisu. 1/2 to reklama, a reszta to coś EXTRA co możemy zaoferować użytkownikom – unikatowy wygląd, dodatkowe bajery, itp.

Wydawało by się, że proces pozycjonowania jest bardzo skomplikowany dla zwykłego śmiertelnika, a on na prawdę sprowadza się do odpowiedniego umieszczania linków. Najlepiej nie skupiać się tylko do linków, a jednocześnie tworzyć małe artykuły, albo teksty nt. promowanego serwisu… trzeba być wszechstronnym w tym co się robi.

Podsumowując:

 • unikatowa treść
 • linki
 • linki
 • linki
 • linki
 • artykuły

Pocieszę was tym, że jest jeszcze kilka ciekawych fraz na których można zbudować nowy serwis/forum, który cieszyć się będzie sporą popularnością :] Zdradzić niestety ich nie mogę ;)