Porównanie skryptów forów internetowych

ikona pracy dyplomowejMinęło już 13 miesięcy od wydania mojej pracy dyplomowej nt. wydajności skryptów forów internetowych. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło w tej materii, ponieważ żaden ze skryptów nie ewoluował do nowszej, wypasionej wersji. To nie oznacza, że mamy zastój w tej dziedzinie informatki – niektóre skrypty bardzo prężnie się rozwijają… no właśnie – niektóre. Inne zaś stoją od dłuższego czasu w miejscu. I o tym chciałbym napisać.

Jakie możliwości daje nam skrypt, jak łatwy jest w administracji, itp. A na podsumowanie napiszę jak zwykli użytkownicy zapatrują się na wygodę korzystania z forum.

Przeanalizowałem najpopularniejsze darmowe  skrypty:

 • phpBB by Przemo 1.12.6
 • phpBB 3.0.5
 • SMF 1.1.10
 • MyBB 1.4.8

I będę je oceniać od 1 (najgorzej) do 4 (najlepiej) wg. tych kryteriów:

 • łatwość administracji (przejrzystość panelu admina)
 • jakość polskiego support
 • ilość modyfikacji i łatwość ich instalacji
 • łatwość pisania własnych dodatków/modyfikacji
 • szybkość forum (intuicyjne odczucia)
 • przyszłość skryptu
 • inne kryteria

Łatwość administracji

phpBB by Przemo
Skrypt stary jak świat, więc i każdy przywykł do jego panelu administracyjnego. Co jak co, ale nawet po tak długi czasie, kiedy phpBB2 nie jest wspierane, modyfikacja ta dalej oferuje spoooro możliwości zgubienia się w gąszczu ustawień administratora.
Dzięki temu, że skrypt już od dłuższego czasu jest dostępny na świecie ludzie znają jego opcje i co gdzie szukać. Chyba nikt nie ma z nim problemów. Ja osobiście nie mam żadnych uwag do niego i nic bym nie zmienił.
Ocena: 4

phpBB3
Sam panel jest OK – jest przyjemny dla oka z takim designem. Jeśli chodzi o opcje to już jest gorzej… . Niektóre opcje konfiguracji są w kilku miejscach, tzn. w kilku grupach. Przykładowo „Włącz załączniki w prywatnych wiadomościach” są w „Załączniki” a także „Prywatne wiadomości”. I konfigurując nowo zainstalowane forum musimy kilka razy przedrzeć się przez powtarzające się opcje. Druga poważna sprawa to uprawnienia dla działów. Tak zawiłych uprawnień to jeszcze nie widziałem. Trzeba się na prawdę postarać, aby nic nie sknocić i aby wszystko działało tak jak chcemy. Wiele razy miałem z tym problem u siebie na BlueForum.eu. Brakuje mu także narzędzia do sprawdzania chmodów plików i katalogów.
Ocena: 2

SMF
Uważam, że stosunkowo niewiele opcji tam jest do ustawienia. Choć z drugie j strony nie mogę narzekać na to, że czegoś mi tam brakuje. Plusem tego skryptu jest to, że aktualizuje się sam – wystarczy tylko zatwierdzić aktualizację. A raz na jakiś czas zsynchronizować pliki.
Ocena: 3

MyBB
Denerwuje mnie to, że dostęp do ACP  otwiera się w oknie forum, a kiedy chcemy skorzystać z linka w prawym górnym rogu w ACP to otwiera to się w nowej zakładce.
Sam panel administracyjny jestem taki średniawy – trzeba się naklikać, poprzechodzić „wstecz” aby oblecieć wszystkie kategorie ustawień jakie możemy skonfigurować; a niekiedy w danej grupie jest tylko kilka wpisów. Jest to trochę uciążliwe. Plusem jest, że korzystają z HTMLowych <label for=”id”> dzięki czemu łatwiej zaznaczać checkboxy. Plusem jest system narzędzi konserwacji systemu, a także że można robić kopię bazy danych. Nie można także się zgubić z ustawieniami uprawnień dostępu do działów.
Ocena: 3

Jakość polskiego supportu

phpBB by Przemo
http://www.przemo.org/phpBB2/forum/ – Nasi użytkownicy napisali 317736 postów, tematów 48423. Mamy 27644 zarejestrowanych użytkowników.
Sporo tych postów mają, a co miesiąc dodatkowe 5000 dochodzi i 350 użytkowników.
Forum jest dobrze zorganizowane – po przejrzeniu FAQ, 2-3 próbach wyszukania tematu w Szukajce można być pewnym, że temat nie pojawił się na forum i można zakładać nowy. FAQ jest bardzo dobrze zorganizowane – podział na kategorie, linki do tematów, itp.
Sama jakość odpowiedzi we własnych tematach jest także bardzo dobra i szczegółowa. Byłem kiedyś u nich w ekipie moderacyjnej, więc wiem, że ludzie są bardzo kontaktowi ;]
Ocena: 4

phpBB3
http://phpbb3.pl/ – Liczba postów: 47403 • Liczba wątków: 8889 • Liczba użytkowników: 5268.
Administrator LEW mimo wielu przeciwności losu dalej się trzyma, a przede wszystkim stara się o ten support. Nie jest konfliktowy i nie szuka zaczepek.
Jakość odpowiedzi na zadany problem na forum jest równie zadowalająca jak czas oczekiwania na nią.
Ocena: 4

SMF
http://www.smf.pl/ – 25155 wiadomości w 4500 wątkach, wysłana przez 2789 Użytkowników.
Ich forum istnieje znacznie dłużej niż phpbb3.pl a ma 50% tego co oni.
Odpowiedzi jakiej możesz się spodziewać na forum to „Było na forum – poszukaj”, która oczywiście w żaden sposób nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Parę razy próbowałem jakąś pomoc od nich uzyskać i jestem zniesmaczony po tym kontakcie. Powinni być zdecydowanie milsi i otwarci na problemy użytkowników.
Ocena: 1

MyBB
http://www.mybboard.pl/ – Nasi użytkownicy napisali 18.476 postów w 3.282 wątkach. Mamy 1.556 zarejestrowanych użytkowników.
Ekipa jest OK – choć zbyt wieloma rzeczami na razi zajmują się, przez co powstaje spore zamieszanie. Ja przynajmniej nie mogłem się w tym znaleźć. Powinni skupić się na jednej rzeczy, potem przejść do drugiej. IMHO sprawniej by to wyglądało. Jeśli zrobią wszystko co zamierzają zrobić to będzie to najlepiej rozwinięty support skryptu jaki kiedykolwiek istniał – będą po prostu idealnie zorganizowani.
Sama pomoc dla użytkowników skryptu jest już teraz świadczona na wysokim poziomie.
Ocena: 3

ilość modyfikacji i łatwość ich instalacji

phpBB by Przemo
Mimo, że samo Przemo zawiera same w sobie sporo modyfikacji, to jeszcze XXX więcej można doinstalować. Bazuje w końcu na rozwijanym przez ładnych kilka phpBB2, która ujrzała światło dzienne 4 kwietnia 2002 roku, a dopiero 13 grudnia 2007 nastąpiła era phpBB3. 5 lat istnienia na rynku – w okresie silnej ekspansji internetu spowodował, że powstało wiele modyfikacji do tej wersji phpBB, które także pasują do Przemo.
Instalacja jest co prawda archaiczna – Otwórz&Kopiuj&Wklej no, ale działa. Poznajmy dzięki temu chociaż trochę budowę skryptu :) Łatwość instalacji polega tylko i wyłącznie na ilości operacji OKW – im więcej, tym większe prawdopodobieństwo popełnienia gdzieś błędu.
Może przez sentyment, może nie (bo wychowałem się na takim sposobie instalacji modyfikacji), to taki sposób w miarę mi odpowiada :) No, ale będąc fair w stosunku do innych skryptów muszę wystawić mu przez ten archaizm negatywną opinię.
Ocena: 1

phpBB3
Tutaj jest trochę lepiej niż w phpBB2, ale dalej nie idealnie. Powstają systemy do automatycznej instalacji dodatków, ale nie są one chyba jeszcze idealne (dawno nie zagłębiałem się w tym temacie). W dalszym ciągu proces instalacji sprowadza się do OKW, ale tym razem nie korzystamy z plików TXT, a z wygodnie przygotowanych plików XML. No i sam schemat systemu się zmienił, więc w mniejszej ilości miejsc musimy wprowadzać modyfikacje.
Ocena: 2

SMF
SMF ma sporo modyfikacji i łatwo się je instaluje – wystarczy przez formularz w panelu admin wrzucić archiwum ZIP i gotowe. Prawie… gotowe jest dla j.angielskiego i domyślnego stylu. Jeśli korzystamy nie daj Boże z naszego rodowitego j.polskiego i niedomyślnego stylu to musimy część zmian ręcznie wprowadzać. Jest to tym bardziej utrudnione, że plik z listą zmian jaki dostajemy nie jest zbytnio czytelny. A inna sprawa, że łatwo także coś zepsuć przy edycji plików. Uważam, że ten wybrakowany typ instalacji modów jest jeszcze gorszy od archaicznego phpBB2.  W tym wypadku ocena będzie poniżej skali.
Ocena: 0

MyBB
Idealna metoda instalacji modów. Niczym w systemie WordPress. Wystarczy że na FTP do katalogu plugins/ wrzucisz plik(-i) pluginu, aktywujesz go w ACP i gotowe. Nie trzeba nic ręcznie dodawać do kodu skryptu. Może jedynie wystąpić potrzeba spolszczenia pluginu, ale to jak wszędzie. Choć i tak Tłumacze z MyBB spolszczają wyrywkowo pluginy, więc warto poszukać u nich na forum spolszczenia jeśli sami nie umiemy, bądź nam się nie chce.
Większość pluginów (nie testowałem przecież wszystkich na świecie) ma estetyczne menu, które wpasowuje się w panel administracyjny.
Ocena: 4

pisanie własnych modyfikacji

Co prawda nie napisałem żadnego pluginu w żadnym w systemie, ale w każdym ze skryptów coś majstrowałem przy pluginach. To mi pozwoliło zebrać wiedzę nt. pisania własnych modyfikacji i zapoznanie się z dokumentacją producenta.

phpBB by Przemo
Stare dobre PHP4 – nieobiektowe :) przez co znacznie mniej skomplikowane w rozumieniu kodu, no ale momentami dość zawiłe, bo w obiektowym łatwiej i optymalniej coś zrobimy, niż w nieobiektowym.
No, ale istnieje tyle modyfikacji, że na pewno znajdziemy coś odpowiadającego naszym wymaganiom, więc szkoda się produkować – tym bardziej że ten skrypt po prostu wymiera i lada rok go nie będzie.
Ocena: 2

phpBB3
Aktualnie piszę… ale nie modyfikację, a taki oddzielny skrypt, który będzie korzystać ze zmodyfikowanych funkcji, itp w phpBB3. Mimo, że nie do końca rozumiem w jaki sposób i gdzie są przesyłane niektóre zmienne, to jednak sama integracja takiego skryptu z plikami szablonu jest stosunkowo prosta :] Pod tym względem jestem pod wrażeniem prostoty.
Ocena: 3

SMF
Nie jest to takie proste. Modyfikacje opierają się na funkcjach i można dostać obłędu, gdy próbuje się coś znaleźć w jednym pliku, a jest całkiem gdzie indziej. Próbowałem coś kiedyś pisać, ale z racji wielu trudności odpuściłem sobie.
Ocena: 1

MyBB
Wielka szkoda, że ten skrypt nie ma super rozbudowanej dokumentacji funkcji jak to jest w wypadku WordPressa, w którym wtyczkę do wyświetlania filmików z YT, z dysku serwera, zliczanie oglądnięć, itp. Napisałem w 2 dni (1 dzień zapoznałem się z dokumentacją i podobnymi wtyczkami, 2 dzień siadłem i napisałem). Jak tylko rozwiną dokumentację to powstanie także dużo więcej wtyczek, a więc będzie się na czym wzorować. A same modyfikacje będzie bardzo prosto pisać. Miejmy nadzieję, że postarają się o to!
Ocena: 4

szybkość forum

phpBB by Przemo
Im większe forum tym bardziej zamula – głównie przez przechowywanie nieprzeczytanych postów. Jest to jedyny skrypt, który ma w ten sposób rozbudowaną tą opcje. Przy około 2000 uu na dzień mało gdzie znajdziemy odpowiedni hosting na ten skrypt. Skrypt działa i tak szybciej niż czyste phpBB2 – Przemek i inni sporo się napracowali przy nim, i widać rezultaty tego.
Ocena: 2

phpBB3
Wg. moich obserwacji wynika, że niezależnie od ilości postów, czy odwiedzin na forum, to skrypt będzie tak samo szybko się wczytywał. Niby dobrze, niby  źle… . Dobrze, bo to znaczy, że nie zaśmiecili go jakimiś rzeczami, które niepotrzebnie są przesyłane i przy dużej ilości odwiedzin zamulają serwer. Niby źle, bo mam wrażenie, że skrypt jeszcze może mieć spory potencjał, a jest ograniczany przez jakiś kod, który działa w deterministycznym czasie. Jednakże nie mogę powiedzieć, że forum na tym skrypcie działa wolno. Szybko, ale nie tak szybko jak inne skrypty. W wersji 3.1/3.2 mają wprowadzić obsługę XCache/APC/eAcclerator więc jak dobrze to będzie zrobione to można spodziewać się sporego przyśpieszenia.
Ocena: 3

SMF
Zdecydowany faworyt. Mam 2 fora na tym skrypcie i oba chodzą jak burza, a serwer tego prawie nie odczuwa. Strony wczytują się dosłownie za dotknięciem. Forum korzysta także ze wsparcia XCache zainstalowanego na serwerze i pewnie dlatego, ale w takim razie dziwię się, ze inni wydawcy skryptów nie korzystają z tego rozwiązania skoro jest takie dobre.
Jeśli chodzi o szybkość działania tego skryptu to nie mam żadnych zastrzeżeń i wszystkie inne skrypty bije na głowę!
Ocena: 5

MyBB
Tutaj jest dobrze, ale nie najlepiej. Wiele słyszałem, że już od średnich wielkości forów skrypt ten powoduje spore obciążenie na serwerze i ludzie zmuszeni są konwertować fora na rozwiązania konkurencji. Głównie chodzi tutaj o przesyłanie uprawnień do działów. Cały wątek o tym można znaleźć na forum polskiego supportu – klik. Jednakże ja nie mogę narazie na niego narzekać – działa odrobinę wolniej od SMF, ale przy znacznie mniejszej ilości userów i postów. Zobaczymy jak będzie później. Na zachętę daję wyższą ocenę :P
Ocena: 4

Przyszłość skryptu

phpBB by Przemo
W miesiąc-dwa po wydaniu phpBB3 miał być przerobiony na tą wersję. Jednak ekipa Przema już 2 rok wstrzymuje się z tym. Podobno zrobili już 70% prac nad tym, a obecnie skończyli konwerter z Przemo2 na Przemo3. Skoro 70% w 2 lata robili to jeszcze rok i będzie to skończone :) Niestety, ale sceptycznie jestem do tego nastawiony, skoro tyle musiałem czekać. Przez to, że nie wydali nowego skryptu na phpBB3 musiałem przenieść forum na ten skrypt – tracąc modyfikacje, ruch google, userów, itp.
Uważam, że w każdym miesiącu tracą teraz potencjalne kolejne fora, które kiedyś były stawiane na tym skrypcie, a teraz z racji starej struktury administratorzy zastanowią się 3 razy, zanim wybiorą ten skrypt.
Ocena: 2

phpBB3
Przyszłość tego skryptu jest jasna, klarowna, a przede wszystkim kolorowa. Już w wersji 3.0.6 planowane są następujące zmiany: nowa captcha, kanał RSS/Atom, wsparcie dla systemów Cache/ACM, Szybka Odpowiedź w wątkach, inne. Jak widzicie sami – będzie się działo. Ekipa ma spory zapał i dużo planów do zrealizowania, a przede wszystkim są to bardzo sensowne pomysły na udoskonalanie skryptu. Jakby jeszcze dołożyli gdzie się da technologię AJAX to by było sexi. Tak, czy siak – bez zastanowienia wystawiam najwyższą ocenę.
Ocena: 4

SMF
Od ponad roku, jak nie już prawie 2 skrypt jest w wersji 2.0 Beta/RC. Trochę długo, nie? Widziałem ten skrypt od środka i na jednym bardzo mało używanym forum go mam. Powiem szczerze, że nie powala. Jako administrator nie zauważyłem wielkich zmian. Wprowadza on parę nowości, ale w porównaniu do tego co szykuje phpBB3, to zmiany SMF są raczej kosmetyczne ;) Tym bardziej do skryptu rozwijanego przez 2 lata (i dłużej – kiedy nie była publiczna beta dostępna).
Ocena: 2

MyBB
Ta ekipa także nie planuje żadnych ciekawych zmian. Mam wrażenie, że się chłopaki przepracowali przy wydaniu 1.4 i ciężko im wrócić do formy. W planach gdzieś tam mówi się o 1.6, ale nie przyniesie ona wielkich zmian. „Podobno” dopiero 2.0, ale o niej tym bardziej niewiele wiadomo i tą plotkę bardziej to raczej użytkownicy sobie wkręcili ;) Skryptowi niewiele brakuje, dlatego warto by było utrzymać wysoki poziom nowoczesności skryptu, a tak to… spoczęli na laurach. Nie podoba mi się także to, że użytkownicy zgłaszają wydawcą zmiany jakie warto wprowadzić (często są to poprawki optymalizacyjne), a twórcy sobie z tego nic nie robią i stoją twardo przy swoim rozwiązaniu.
Ocena: 2

Inne kryteria

phpBB by Przemo
Co jak co, ale jest to dalej popularny i dobry skrypt. Tym bardziej dla małego forum studenckiego, czy osiedla bloków w mieście. Stracił na nowoczesności, poprzez przestarzały wygląd i mało dodatków ajaxowych, ale możliwościami dalej plasuje się na czołowym miejscu
Ocena: 3

phpBB3
Skrypt, a właściwie ekipa z wielooooletnim doświadczeniem w tworzeniu takiego oprogramowania. Użytkownicy w miarę znają ten skrypt i nie mają problemów ze zgubieniem ze znalezieniem się w nim. Popularność, a co za tym idzie łatwość poruszania się po skrypcie jest także bardzo ważnym aspektem.
Ocena: 3

SMF
Kod skryptu mam wrażenie, że jest lekko nieprzemyślany. Aż dziwne, że to tak szybko chodzi. Układ opcji, itp jest momentami tragiczny. Powinni bardziej wyróżnić opcję „Nowy temat”, ponieważ ledwo ją widać wśród innych linków. Do tego to oznaczanie działów jako przeczytane po wejściu w niego – mimo, że są w nim tematy do przeczytania, to ikonka nieprzeczytanego działu znika. Zdecydowanie negatywna ocenia w moich oczach.
Ocena: 1

MyBB
Mam wrażenie, że skrypt zyskuje sobie coraz większą popularność – właśnie przez tą swoją nowoczesność. Szkoda, że twórcy nie mają szerszych planów co do niego – podgrzali by atmosferę. No, ale czasami lepiej nic nie obiecywać nad wymiar – aby potem nie wysłuchiwać biadolenia całego świata o tym, że 2 dni spóźniają się z wydaniem planowanej super wersji.
Ocena: 2

Ocena końcowa

Poszczególne oceny przyznawałem podczas pisania w/w tekstu. Nie rozpisywałem sobie tego na karce, aby nie manipulować wynikami i nie faworyzować żadnego skryptu. Każdy ze skryptów ma swoje plusy i minusy, które mam nadzieję zamieściłem w moim porównaniu.

Policzmy więc punkty:

 • phpBB by Przemo: 18 pkt.
 • phpBB3: 21 pkt.
 • SMF: 13 pkt.
 • MyBB: 21 pkt.

I prawdę powiedziawszy takich wyników się spodziewałem – phpBB3 na pierwszym miejscu, tuż za nim (a okazał się egzekwo) MyBB, potem znowu tuż za nimi Przemo, a gdzieś dalej SMF.

A jakie jest Wasze zdanie o tych skryptach? Czekam na komentarze :)