Intel Core2Duo T5470 vs. T7250

processorPrzyszedł u mnie czas na wymianę procesora w laptopie. Były Intel Core2Duo T5470 (1.6 Ghz, FSB 800 MHz, L2 2MB) nie był jeszcze taki zły, ale polowałem na Allegro od jakiegoś czasu na nowy szybszy procesor w dobrej cenie. Udało się – Intel Core2Duo T7250 (2.0 Ghz, FSB 800 MHz, L2 2MB) kupiłem za ~100 zł. Każde dodatkowe 0.1 Ghz więcej podrażało procosor o ~50 zł, więc mimo, że w laptop mogę włożyć maksymalny procesor 2.6 Ghz, to obecnie zaspokoiłem swoje potrzeby na poziomie 2.0 Ghz :)

Poniżej przedstawiam więc zestawienie wydajności moich dwóch procesorów. Czego można się spodziewać? Jak duży przyrost wydajności uzyskamy? Zapraszam do lektury

Na początku troche wiadomości teoretycznych o tych procesorach:

T5470 (1.6 GHz)

  • 2 rdzenie
  • 1 wątek/rdzień
  • częstotliwość zegara: 1.6 GHz
  • częstotliwość szyny: 800 MHz
  • Pamięć L2: 2MB
  • Teoretyczna wydajność: 12.8 GFLOPS

T7250 (2.0 GHz)

  • 2 rdzenie
  • 1 wątek/rdzień
  • częstotliwość zegara: 2.0 GHz
  • częstotliwość szyny: 800 MHz
  • Pamięć L2: 2MB
  • Teoretyczna wydajność: 16 GFLOPS

Różnica teoretycznej wydajności ( pobranej ze strony producenta ) i ilość GHz w procesorach mówią o 25% przyroście wydajności względem nowego procesora. Reszta parametrów nie zmieniła się przecież. Choć na pewno dokładając więcej pamięci podręcznych można było by uzyskać lepsze wyniki z 2 GHz.

Jak więc teoretyczny przyrost mocy o 25% ma się do realnych osiagów tych procesorów? Sprawdziłem to za was!

1. Test wydajności w Windows 7 64-bit Ultimate (build 7100)

system1_detailwin_performanceZaskoczeniem dla mnie było to, że także szybkość pamięci RAM została polepszona. Widocznie test ten uwzględnia także wolną magistralę pamięć-procesor.

Przyrost w tym teście wyniósł ~7% dla CPU, ~4% dla magistrali procesor-pamięć. Do teoretycznych 25% daleko, ale nie spodziewałem się i tak takiego przyśpieszenia. Jakby tak było, to procesory z serii Quad wykraczały by poza skalę 7.9 punktów ;)

2. Test Super PI / mod1.5 XS

T7250_pi T5470_superpi

Tutaj totalne zaskoczenie – Uzyskałem średnie przyśpieszenie na poziomie 61.44% ze wszystkich testów. (wzór: T5470/T7250*100). Nie wiem jakim cudem – z jednego rdzenia (Super PI jest programem jedno wątkowym), bez zwiększania pamięci cache można było uzyskać taki wynik… .

wykres-superpi

3. Test Linpack

Jest to prosty test, który jest używany w wyłanianiu zwycięzców w co półrocznej rywalizacji superkomputerów z listy TOP500. Mierzy on szybkość rozwiązywania gęstego układu równań liniowych (często spotykane w problemach inżynieryjnych i naukowych) i stanowi ważny wskaźnik szybkości komputera mierzonej w liczbie operacji zmiennoprzecinkowych.
Bawiłem się nim w tym semestrze na studiach, więc postanowiłem go także wykorzystać tutaj.

W tych testach pojawiają się nie raz pojedyncze „tiki” przy małych rozmiarach danych – wynika to z tego, że procesor jest po prostu za szybki na takie obliczenia. Pomijając te anomalie dostajemy piękny wykres, który balansuje właśnie w granicach 25% :] SUKCES!

linpack1linpack2

Testy wykonywałem pod Ubuntu 9.04 64 bit – z efektami graficznymi (CompizFusion i bez). Średnie przyśpieszenie ze wszystkich testów wyszło 23.23% (bez uwzględnienia tych „tików”), a 30.82% wraz z nimi. Jest to bardzo dobry wynik – taki jakiego się spodziewałem.

Zebrane wyniki i wykresy zamieściłem w pliku ODS: wykresy linpack

4. Własne odczucia ;)

To akurat najmniej miarodajne testy, ale w pewnym stopniu też istotne ;)

Przede wszystkim znacznie szybciej system się uruchamia. Windows7 sam w sobie szybko się uruchamiał, ale po zmianie procesora jeszcze szybciej to następuje. Firefox znacznie rzadziej przycina się na elementach Flashowych na stronie.
Ogólnie komfort korzystania z komputera wzrósł… .

Co ciekawe – Zgodnie z tym co CPU-Z mówił, to poprzedni procesor przy działaniu „z baterii” nie obniżał sobie taktowania – ciągle pracował na zegarze 1.6 GHz z takim samym mnożnikiem. Mimo, że odczuwalnie gorzej się wtedy korzystało z laptopa.
Nowy procesor jest już prawidłowo odczytywany przez ten program i w momencie „pracy jałowej” obniża sobie mnożnik i napięcie i pracuje jako 1.6 GHz, a tylko w razie potrzeby wykorzystania większej  mocy powraca do ustawień fabrycznych.
Ciekawe jak na to zareaguje bateria… choć podejrzewam, że dla niej większej różnicy nie będzie, skoro i tak procesor potrafi sobie obniżyć częstotliwość.

Poniżej kilka zdjęć testowanych procesorów:

P1040132 P1040134 P1040135 P1040136 P1040138


Zamierzam w niedalekiej przyszłości przetestować wykorzystanie pamięci 667 MHz a 800 MHz. Ciekawe czy będzie jakaś korzystna różnica :)