Wydajność skryptów forów internetowych

Przedstawiam poniżej szczegółowe wyniki mojej pracy dyplomowej, którą dzisiaj o 10:30 rano obroniłem przed komisją egzaminacyjną na ocenę 4 :] Nie jest źle, choć zawsze mogła by to być 5.

Jak to mówił jeden z profesorów na uczelni – „To nie Ty masz się czuć wyczerpany pisaniem pracy, a temat pracy musi być wyczerpany” :P Uważam, że podobnie było w moim przypadku. Jedynie co mógłbym dopisać, to bardziej szczegółowy opis/wyjaśnienie testów, ponieważ wypadł one gorzej, niż przedstawiony wstęp teoretyczny pracy.

W swojej pracy chciałem wykazać, który z popularnych skryptów forów dyskusyjnych wypada najlepiej pod względem dostępnych możliwości w nim wbudowanych, a jednocześnie jest przy tym najbardziej wydajny.

Jak już pisałem wcześniej, każdy z testów był przeprowadzony 3 krotnie w 4 godzinnych próbach czasowych.

W internecie od zawsze krążyła opinia nt. bardzo źle zoptymalizowanego skryptu phpBB by Przemo. Jednak ku mojemu zaskoczeniu nie wypadł on tak bardzo tragicznie względem swoich konkurentów. Przed testami miałem odczucie, że będzie całkiem poza klasyfikacją jako najgorsze rozwiązanie, a okazało się, że mimo wszystko trzyma się w miarę „w kupie” przy innych skryptach. Oczywiście jest na końcu, ale jak na takie Przemo to wg. mnie dobry wynik.

Kolejną ciekawostką jest wg. mnie phpBB2, który z racji swojego już podeszłego wieku nie powinien znaleźć się w czołówce. Nie powinien, a jednak się znalazł w klasyfikacji „Wydajność”. Wynika to także z tego, że ma on właściwie zerową funkcjonalność. Nie uzyskał w tej klasyfikacji żadnego punktu, który przemawiał by na jego korzyść. Nie potrafiłem sobie także przypomnieć ani jednej unikatowej właściwości skryptów, którą by nie mieli konkurenci. Więc nic dziwnego, że zajął pierwsze miejsce, skoro żadnych „dodatków” nie posiada.

Warto tutaj także wspomnieć o phpBB3, który ma bardzo zbliżone możliwości do Przemo (uzyskał ten sam wynik w kategorii „Funkcjonalność”). Wg. mnie jest najlepszym z pośród testowanych skryptów. Jego największym konkurentem jest SMF 1, któremu także należy się bardzo duże wyróżnienie. Mimo, że posiada on prawię o połowę mniejszą funkcjonalność niż phpBB3, to jednak jego wysoka klasyfikacja w wydajności robi z niego godnego konkurenta.

Jeśli chodzi natomiast o MyBB, to nigdy nie byłem jego zwolennikiem. I podczas testów jakie na nim wykonałem, także nie zabłysnął w moich oczach. Uważni czytelnicy zwrócą uwagę na to jaką ilość zapytań do bazy danych generuje ten skrypt – nie jest to na pewno pozytywna jego cecha.
Żałuję także, że nie przetestowałem punBB, ale niestety – konwerter jaki jest nieoficjalnie rozwijany nie potrafił przekonwertować mojej bazy danych. A szkoda, bo chętnie włączył bym dodatkowy skrypt do klasyfikacji… .

pdf icon big
Porównanie wydajności skryptów forów internetowych [ŚCIĄGNIJ]

Jeśli macie jakieś uwagi, sugestie, spostrzeżenia to piszcie śmiało :)

A poniżej zamieszczam wykres zużycia CPU na moim BlueForum podczas zmiany skryptu z phpBB by Przemo na phpBB3. Zmiana nastąpiła ~7 marca 2008 r. i po tym terminie widać ewidentny spadek wykorzystania serwer. Jak widać wyniki testów zaprezentowane w pracy dyplomowej są wiarygodne i potwierdzone przez praktyczne testy na „żywym organizmie”.