Hostingi – transfer i cena

connect wtyczka internetNadeszły takie czasy, że ilość ofert planów hostingowych jakie są prezentowane przyprawia wiele osób o ból głowy. Nie dziwie się, bo ja będąc cały czas na bieżąco z tymi sprawami też mam mętlik w głowie – ciężko znaleźć idealną ofertę, a zarazem przystępną cenowo. Tym bardziej jeśli nie jest to nasz pierwszy hosting, a zmieniamy (w trybie pilnym) obecnego usługodawce na innego, który będzie spełniał nasze wymagania.

Głównymi ograniczeniami hostingów jest CPU/RAM, HDD i transfer. Ilość baz danych, kont email, subdomen jest bardzo rzadko limitowana, a więc można powiedzieć, że są to pomijalne aspekty.

Ostatnio zajmuję się konfigurowanie serwerów dla potrzeb uruchomienia w pełni funkcjonalnego serwera www, więc dość głębo wsiąkłem w temat tanich VPS.

Jaka jest wyższość serwera VPS, nad typowym kontem hostingowym?
Przede wszystkim dostęp do zasobów – masz gwarantowany czas pracy procesora, ilość pamięci ram, itp. A przede wszystkim – ZNACZNIE większą ilość transferu jaką możesz wykorzystać w ciągu miesiąca.
Taki najmniejszy pakiet VPS z procesorem ~0.7GHz będzie wystarczający aż nadto do kilku stronek jakie się ma. Tego typu serwer jest w stanie wytrzymać duuuuże forum dyskusyjne (rzędu www.BlueForum.pl ), a więc stronki także.

Pomijając to, że dzięki VPS mamy znacznie większe możliwości obciążania maszyny, to także każda z ofert VPS jaką widziałem ma sporą ilość transferu. Wręcz niporównywalnie dużo, niż mamy przydzielone pakiety w typowych kontach shared hostingowych. Ciekaw jestem z czego to się bierze… .

 • budgetvps.pl
  Testuję go od ~stycznia 2009 i powiem szczerze, że jestem zadowolony. Mi osobiście niczego nie brakuje. budgetvps jest bliźniaczą ofertą hitme.net.pl. Różni się kilkoma rzeczami, m.in: brak supportu, pakiety danych puszczanie nie koniecznie najkrótszą trasą, więcej CPU, więcej RAM, mniejsza cena.
  Mam najmniejszy serwer (700MHz, do 384MB ram, 30GB hdd, 50GB transfer, 1IP). Miesięcznie ponad 15GB transferu zużywam, a obciążnie procesora waha się w granicach 5-25%. A wszystko to za 9zł/miesiąc – była promocja, więc kupiłem. W tej firmie dość często pojawiają się jakieś oferty specjalne – więc jeśli czas nas nie nagli, to warto poczekać na nią. Serwery są w Polsce !
  Cena: 108zł/rok
 • cheapvps.co.uk
  Kod promocyjny: RAMX2 i mamy 2x więcej RAMu niż w standardowej ofercie, a za tą samą cene. Zwróćcię przede wszystkim uwagę na ilość transferu jaki mamy przydzielony do konta! Najmniejszy pakiet ma 150GB/miesiąc, czyli 1800GB/rok ! Za tego typu konto w hostingu shared zapłacilibyśmy majątek!! Znam tylko 3 firmy, które w ogóle mają taką wartość transferu w ofercie – cal.pl, livenet.pl i nazwa.pl. Zarówno livenet.pl jak i nazwa.pl mają własne serwerownie, więc właściwie nie patrzą na transfer.
  Cena: $10/miesiąc
 • fsckvps.com
  Bliźniacza oferta do cheapvps.co.uk – tak jak w przypadku budgetvps i hitme.net.pl. W tej ofercie także dostajemy więcej, za znacznie mniej pieniedz. Najmniejszy pakiet to: 512MB RAM (1GB Burst), 20Gb Disk Space, 400Gb Transfer (approx 600Mhz guarenteed) – $9.95/mo.
  Tutaj jest 400GB transferu – w tym momencie na placu bojów zostaje tylko i wyłącznie livenet.pl! Niestety ma on jedną wadę – bardzo mało powierzchni dyskowej.

Jest jeszcze kilka innych tanich ofert serwerów VPS, ale te zaprezentowane powyżej należą myślę do „perełek internetu”. Jeśli ewentualnie miałbym coś jeszcze polecać to warto zwrócić uwage na firmę webh.pl – raz na jakiś czas mają bardzo korzystną ofertę promocyjną, którą prezentują na forum WebHostingTalk.pl.

W związku z tymi ofertami preferuję wykup serwera VPS, niż korzystania z hostingu współdzielonego. Nie dość, że taniej, to jeszcze więcej otrzymujemy. W związku z tym, aby rozwinąć i uświadomiś w Polsce społeczeństwo nt. posiadania serwera VPS postanowiłem napisać krok po kroku poradnik „minimalnej wystarczającej konfiguracji serwera VPS„. Zebrałem już garść doświadczenia na ten temat, a więc podziele się nią z Wami.

Poradnik bedzie podzielony na kilka części i będzie pokazywać się w miarę regularnie na blogu.
Dzięki poradnikowi nauczycie się:

 1. Zapoznanie się i poruszanie po panelu administracyjnym VPS (HyperVM)
 2. Podstawowe zabezpieczenie systemu
 3. Instalacja i konfiguracja LAMP (Linux Apache MySQL PHP  – VirtualHost, itp)
 4. Mały kurs bind’a i tworzenia własnych NameServerów (np: ns1.blueman.pl, ns2.blueman.pl)
 5. Instalacja postfix (do działania mail() w PHP), serwera FTP (proftpd), eAccelerator
 6. Monitorowanie serwera i stron (munin, webalizer)

Założenia jakie chcę, aby zostały przy tym przyjęte to:

 1. 1 adres IP dostępny na serwerze
 2. Z serwera tylko właściciel będzie korzystać (nie będę omawiać chrootowanego środowiska użytkownika, czy jail)
 3. Wszystkie prace administracyjne wykonywane będą z konsoli – brak panelu administracyjnego do zarządzania stronami

Mam nadzieję, że założenia jakie sobie przyjąłem spełnię – tym bardziej jeśli je publicznie ujawniłem, a więc w jakimś stopniu przyżeczenie złożyłem :)
Trzymajcie się krzeseł – w przyszłym tygodniu ruszamy !!

 • http://osmulski.com Maciek

  Tego właśnie szukałem, BlueMan to będzie hit :-) Sam postawiłem u siebie serwerek, jednak na razie korzystam z Windows.

 • crazyluki

  Pozostaje tylko czekać na kolejne wpisy!

  ja osobiście posiadam VPSa w budget VPS ( pakiet średni, czyli wyższy od Twego ) i także jestem zadowolony. Support nie jest mi w przypadku tej usługi wcale potrzebny jeśli maszyna na której jest mój vpsik sprawnie działa.

  Generalnie proszę byś tak nie pisał ochoczo że VPS jest dla każdego – fakt, jest tańszy, ale trzeba pamiętać o tym że jest tańszy jeśli ktoś się na tym zna i ma czas by czasem tego doglądać. Poza tym trzeba we własnym zakresie dbać o jakość oraz działanie usług, oraz np wykonywanie kopii zapasowych.

  PS. co do Twych artykułów – możesz dać krótki poradnik, jak Tworzyć kopię serwera, tak by w razie awarii móc ze spokojem odzyskać wszystkie dane. Większość firm daje dostęp do backup ftp, więc mógłbyś na tej formie backupu;-)

  Pozdrawiam!

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Jeśli nie używasz ASP, to nawet się nie przyznawaj, że masz serwer na Windowsie, bo skasuję Twój komentarz ;) Niech no tylko dorwę Twoje IP… .

  PS
  Żartuję oczywiście ;)

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  @crazyluki – a tego używałeś: http://www.blueman.pl/informatyka/id719-backup-plikow-poprzez-rsync.html ?? wystarczy mieć drugie konto SSH.

 • crazyluki

  BlueMan:
  ja z tego korzystam. ale biorąc pod uwagę lamenty ludzi którzy kupili VPSy w promocjach i tam stawiają swoje strony domyślam się że mało kto tak robi.

  co do tego co podałeś to przed tą komendą
  rsync -avz /var/lib/mysql/ [email protected]:backup/mysql_source/
  przydałoby się dać
  /etc/init.d/mysql stop
  a po niej
  /etc/init.d/mysql start

  ale to tak na boku.

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Zgadza się – tak się powinno to zrobić. Aby backupowane dane były prawidłowe, a nie wyrywkowo przeniesione, bo w tym samym czasie jakiś użytkownik dodał post na forum, komentarz na blog, itp.

 • crazyluki

  tak na boku: możesz mi napisać jak tutaj u Ciebie konto założyć ? bo ni cholery nie mogę, szukam i szukam, a znaleźć nie mogę;-)
  by nie syfić na blogu, możesz napisać via www a moją wiadomość możesz usunąć;-)

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Kurde – część komentarzy została utracona :( A było ich ok 13 :/

  Tak to jest z własnym serwerem – czasami się coś popsuje. Jest to pierwsza taka awaria od roku :(
  Miałem problem z mysql, ponieważ jakoś się gubił w prawidłowym zapisywaniu danych. Zrobiłem naprawę tabel…i wyrzucił stare niespójne dane.
  Przepraszam za ten kłopot.

 • crazyluki

  musisz częściej backup tworzyć;-)
  wydaje mi się że w przypadku tak poczytnego bloga, nie będzie dla Ciebie problemem zrobienie ( nawet co godzinę) kopii dwóch tabel – tej z wpisami oraz tej z komentarzami;-)

  ale jak zwykle – nauczka na przyszłość…;-)

 • Bobby

  Ałć! Powodzenia w backupach. Moj komentarz wcielo :)
  @crazyluki, znasz serwery gdzie pozwalaja postawic BSD?

  @BlueMan, jednej rzeczy ktorej nie pojmuje w tej calej historii to cena. Masz wieksza kontrole nad maszyna, wlasne IP (budgetvps.pl) i do tego niemaly transfer. Gdzie tu haczyk?

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  @Bobby – wszędzie dają jeden adres IP. Ja dostałem nawet IPv6 :) pierwszy raz takie coś widzę!

  A haczyk jest w tym, że mając swój VPS sam musisz go skonfigurować, sam zarządzać, dbać o backup i prawidłowe działanie. Widać to na moim przykładzie – problem z MySQL i nawet nie mam na kogo zrzucić… :P

 • http://pavobe.pl/ pavobe

  Tylko proszę Cię… zacznij od zera, jeżeli chodzi o praktykę :D.

 • http://www.devblogs.pl sproject

  Z niecierpliwością czekam na wpisy o konfiguracji VPSa. ;)

 • http://www.transblog.xt.pl SpeX

  Oki mam nadzieje iż tym razem post przetrwa ;) w końcu to trzeci.

  1. Czym się różni VPS od dedyka?

  Mam nadzieje iż jednak coś wspomniesz II.2 bo jednak nie wszyscy urodzili się z konsolą.
  Oraz może jednak w minimalnym stopniu wspomniesz o II.1, choć by tyle by dla każdego projektu mieć oddzielne konto.

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Zrobiłem właśnie backup BD, więc na pewno nie zginą tym razem :P

  VPS i dedyk – na jednym dedyku jest kilka kont VPS. Masz przydzieloną częściową moc CPU i część RAM – rzadko masz dostęp do całości.
  Do tego VPS emuluje pełne środowisko systemowe (aby właśnie mieć kilka systemów na jednym kompie). No i jest znacznie tańszy. A po za tym to chyba niczym się nie różni – ponieważ także masz dostęp do root i możesz wszystko robić.

  II.1 – tzn? Jak oddzielne konto? W sensie FTP? OK, to zrobię. Ogólnie na jednym VPS/maszynie można mieć dużo stron www – to nie robi różnicy.
  II.2 – postaram się, ale będzie ciężko. Nie wiem na jakim poziomie wiedz nt. konsoli są moi czytelnicy i co należy omówić, a co nie… .

 • http://www.transblog.xt.pl SpeX

  Więc spokojnie na VPS mogę jeszcze sobie odpalić rubi zamiast php.

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Tak – nie ma przeciwwskazań :)

  Myślę, że w ten weekend powstanie pierwszy wpis. Czekam na procesor do domowego serwera :]

 • http://www.transblog.xt.pl SpeX

  A wracając do VPS vs Dedykt.

  Czyli jak masz dedyka to cały serwer fizycznie jest dla ciebie.
  A jak masz VPS to masz tylko wirtualny serwer na dedyku należy do ciebie.

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Dokładnie tak jak piszesz SpeX :)

 • http://www.transblog.xt.pl SpeX

  To w tym przypadku czekam na pierwszy wpis :P

  PS.
  Jak będziesz instalował PHP napisz jak zainstalować Rubi.

 • http://www.sproject.devblogs.pl sproject

  I jak, dasz radę napisać to w ten weekend?

 • http://www.BlueForum.pl BlueMan

  Mam przygotowane pierwsze screeny, itp. Ale nie dam rady w tym tygodniu roboczym tego zrobić. Jestem makabrycznie zawalony studiami. Pisanie sieci neuronowych, itp nie jest jeszcze trywialnym zadaniem.

  W weekend postaram się opublikować pierwszą część.
  Przepraszam za to opóźnienie. Mam nadzieję, że emocje Wam nie opadną ;)

 • http://www.sproject.devblogs.pl sproject

  W tym czasie one wzrosną. :P

 • Pingback: Konfiguracja serwera cz.3 » BlueMan devBlog()