Debian Lenny 5.0 w lutym

debian logoGrupa programistów tworzących debiana ogłosiła, że w lutym (a dokładnie w walentynki) zostanie opublikowana stabilna wersja Debiana 5.0 o nazwie kodowej Lenny.

Data została uzgodniona ze wszystkimi zespołami i zostanie zmieniona tylko w przypadku napotkania na krytyczny problem związany z dystrybucją albo mający charakter techniczny, np. awaria serwera. Wszystkie mniej ważne błędy, które nie zostaną naprawione na czas, zostaną rozwiązane w aktualizacji r1.

Pierwszy raz widzę, aby Debian miał takie podejście. Nie wydali systemu we wrześniu ponieważ był jeszcze niegotowy, a teraz z niewiadomych powodów nagle chcą przyśpieszyć swoje prace nad tą wersją.

Tym bardziej wydaje mi się to dziwne, że programiści dobrze wiedzą o tym, że wymaga on dodatkowego nakładu prac i są przygotowani na poprawki. Już teraz planują wydania wersji poprawionych, a nawet wydanie wersji 5.5 która będzie zawierać obsługę nowych urządzeń.
Jak widzimy ze strony http://bugs.debian.org/release-critical/ pozostało jeszcze ponad 100 poprawek jakie są zgłoszone do naprawy.
debian-bugs-graphNie wiem jak wy, ale ja dalej będę czekać na wydanie „bardziej stabilnej” wersji Debiana, która nie będzie mieć takiej ilości bugów. Jestem po prostu oburzony takim podejściem programistów systemu, który w moich oczach jest jednym z lepszych i łatwiejszych.