Opinia HP Compaq 6710s

Po ponad 4 miesiącach używania tego sprzętu mogę napisać bardziej szczegółową opinię na jego temat. Poprzednio o HP Compaq 6710s pisałem tuż po kupnie i opinia ta wymaga lekkiej korekty.

Mimo, że poprzednio przy wyborze laptopa kierowałem się głównie firmą (HP, lub Toshiba), tak teraz grubo bym się nad tym zastanowił, kiedy można kupić o kilka stówek tańsze laptopy z innych firm. Hewlett-Packard nie zaskoczyło mnie aż tak bardzo, aby zaufać tej firmie jeszcze raz za taką cenę.

Największe zastrzeżenia jakie mam do notebooka, to: grzanie się, bateria, k.graficzna i klawiatura.

1. Grzanie się
Porównywałem z innymi laptopami i mój jest bardzo ciepły. Znajomy w pracy ma Lenovo T61i i jest on całkowicie zimny!
Co prawda mój nie osiąga zawrotnych temperatur

blueman@jessica:~$ acpi -V
Battery 1: charging, 16%, 01:03:26 until charged
Thermal 1: active[3], 50.0 degrees C
Thermal 2: ok, 43.0 degrees C
Thermal 3: ok, 40.0 degrees C
Thermal 4: ok, 38.0 degrees C
Thermal 5: ok, 50.0 degrees C
AC Adapter 1: on-line’

Ale jednak ilość ciepła oddawana przez obudowę jest bardzo duża. A i wentylator chodzi cały czas. Myślę, że spore znaczenie (braku) kontroli pracy nad wentylatorem ma system Ubuntu na jakim cały czas pracuję, ale to wtedy nie można byłoby wytłumaczyć osiągane takie wartości temperatur w komputerze. Myślę, że jest to po prostu taki urok tego modelu.

2. Bateria
Producent chwalił się, że prawie 4 godz będzie można wytrzymać na tej baterii. Faktycznie po kupnie max 3h 15 min osiągałem… i jest to bardo zadowalający wynik. Niestety po kilku miesiącach używania (już w lutym to zauważyłem) maksymalny czas pracy na baterii spadł do 2 godz! I wg. mnie jest to stanowczo za mało jak na komputer, który z założenia powinien być mobilny! Dzisiaj trzyma 2 godz, a co będzie po roku, dwóch?!

3. Karta graficzna
Intel X3100 – jest to zintegrowana karta, więc cudów nie można się spodziewać. Ale wszyscy uważają, że jest to jedna z lepszych zintegrowanych k.graficznych w laptopach i bije na głównie VIA Chrome9 HC montowaną w Aristo, itp. Prawda jest taka, że Counter-Strike 1.6 ledwo chodzi o_O rozdzielczość 800×600 dopiero zapewnia płynne granie. Można więc powiedzieć, że do niczego jest ta k.graficzna i nie warto w nią inwestować. Może Vista odczuje jakieś różnicę, ale także wątpię :|

4. Klawiatura
Z klawiaturą jest wszystko w porządku – działa bardzo dobrze. Nacisk na poszczególne klawisze nie zmienił się. Jest znacznie bardziej wygodniejsza od mojej stacjonarnej klawiatury w PC. Pewnie dlatego, że skok klawisza jest bardzo płytki. Rozmieszczenie klawiszy jest także odpowiednio przemyślane.
Problem z klawiaturą jest taki, że po moim ponad 4 miesięcznym użytkowaniu część klawiszy jest już lekko wytarta! Właściwie tylko SPACJA i PRAWY ALT. Inne klawisze są nieruszone.
Rozumiem, że korzystam bardzo dużo z laptopa, ale takie wycieranie klawiszy w laptopie klasy biznesowej nie powinno mieć miejsca!
W moim przypadku literki na klawiszach są w dobrym stanie, ale plastik taki śliskszy stał się.

Grzanie się komputera wytrzymam, ponieważ nie przeszkadza to w pracy i jest mało szkodliwe. Wytarcia klawiatury narazie nie są duże, więc też nie będę się „wpieniać” – mam nadzieje, że literki się nie wytrą; jak tylko plastik to nie jest to duży problem. Ale ten kiepski stan baterii niesamowicie mnie oburza. Głównie laptop HP brałem dlatego, że akumulatory bardzo długo utrzymują swój pierwotny stan i po roku nie trzeba ich wymieniać, bo trzymają ~30 min :/

Przy następnych zakupach głęboko zastanowię się nad wyborem czegoś z tańszej półki – Acer, Asus?