Gmail artykuł w PCWK

Już dzisiaj mogę zapowiedzieć pojawienie się miesięcznika PC World Komputer w miesiącu czerwcu (ukaże się w połowie maja).

Mimo, że nie należę do osób, które przechwalają się swoimi osiągnięciami, to jednak to wydarzenie zasługuje na opisanie. Może i Wam ten opis pomoże zyskać „sławę” ;)

Szczegóły co dokładnie zostanie wydrukowane w ponad 100’000 egzemplarzach zdradzę w momencie ukazania się czasopisma. Dzisiaj zdradzę, że będzie dotyczył integracji usług poczty Google Gmail z własną domeną, aby móc wysyłać/odbierać email via www dzięki interfajsu Google.
Artykuł na pewno przyda się wielu osobom. Sam ostatnimi czasy dostaję sporo wiadomości o uruchomieniu takich usług.

Jak to się stało, że „wkręciłem się” do tego?
Subskrybuje Poradnik webmastera autorstwa Pawła Wimmera, ponieważ raz na jakiś czas o niesamowitych nowościach można przeczytać jakie pojawiły się w internecie. O Panie Wimmerze nie muszę chyba za dużo tłumaczyć? Te osoby co znają tą postać wiedzą czym zasłynął w Polsce i jakim jest autorytetem !

Pewnego razu (koło 20 lutego 2008 to było) pojawił się artykuł o tym, że gazeta.pl przeszła na system Google Gmail. Zainteresowany tym zacząłem się udzielać poprzez komentarze do artykułu pisząc, że to nie jest żadne duże wyzwanie skorzystać z takiej integracji… po kilku wymianach „komciów” dałem sobie spokój, bo inne osoby zaczęły spamować i pisać OT w tym wpisie na blogu.

Aż tu po 1-2 dniach dostałem email od Pawła z zaproszeniem do napisania artykułu do PC World Komputer. Nie było nad czym się zastanawiać – od razu się zgodziłem. Uzgodniliśmy ramy czasowe jakie musiały zostać wyznaczone i zabrałem się do pracy, która w tym tygodniu została już zakończona – wyszły 3 strony w gazecie (s.158,159,160).

Najważniejsze w tym wszystkim jest szczęście – aby być w odpowiednim czasie w odpowiednim miejscu. Sami widzicie, że znajomości nie są potrzebne. Ważne, aby jednak mieć trochę wiedzy na ten temat o jakim dyskutujemy. I wg. mnie bardzo duże znacznie odegrał mój blog – dzięki niemu Paweł znalazł mój adres email. Na pewno gdzie indziej mógłby znaleźć mój email, ale blog był akurat idealnym miejscem do tego, ponieważ mógł jednocześnie przeczytać kilka wpisów jakie publikuje na blueman.pl i ocenić mój poziom intelektualny, wiedzy, itp. Po raz kolejny z blogowania można uzyskać spore profity!

A teraz porozmawiajmy o profitach jakie są z napisania takiego artykułu do gazety:

  • publikacja naukowa – jest to najważniejszy pozytywny aspekt takiego artykułu. Możemy dopisać do CV, nasze nazwisko przeczyta dziesiątki tysiące polaków
  • reklama – przede wszystkim swojej osoby. Mało osób może się przecież szczycić publikacjami naukowymi w czasopismach. Bądźmy więc tymi „lepszymi”, o krok do przodu od innych.
    W zależności o czym piszemy, to możemy także napisać coś o swoich stronach, czy innych rzeczach. Ja akurat pisałem artykuł howto na bazie adresu http://www.phpbb4.pl/ więc liczę na większą ilość odwiedzin po ukazaniu się gazety w kioskach :)
  • znajomości – nawet jeśli kontakt z Pawłem Wimmerem osłabnie po połowie maja, to jednak miło będzie powiedzieć, że się go zna.
  • pieniądze – akurat dla mnie są najmniej istotne, ale tak, czy siak stanowią dodatkowy atut. Wygląda to tak, że dostaje się jednorazowe wynagrodzenie za napisanie tego tekstu, a to w jaki sposób wydawnictwo będzie potem wykorzystywać tekst to już nie Twój interes :P Prawa autorskie oczywiście są niezbywalne, natomiast w umowie przenosi się na wydawnictwo prawa majątkowe do dzieła.